Strona główna WIADOMOŚCI Estończycy zakończyli wizytę w 3. Podkarpackiej Brygadzie OT

Estończycy zakończyli wizytę w 3. Podkarpackiej Brygadzie OT [foto]

0
23.01.2022 - Trzcianiec. TSW 3PBOT. Wizyta delegacji z Estonii. Ćwiczenia żołnierzy ze strażnikami granicznymi i policjantami. Fot. DWOT
Reklama

Wizyta żołnierzy Estońskiej Ligi Obrony w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej dobiegła końca. Przez trzy dni Estończycy obserwowali szkolenie rotacyjne żołnierzy 35. Batalionu Lekkiej Piechoty na poligonie w Nowej Dębie i na terenie Ośrodka Szkolenia Górskiego w Trzciańcu. Batalion niżański zaprezentował również zajęcia ochotników będących na 16-dniowym szkoleniu podstawowym. To już kolejna wizyta robocza dowódcy Południowego Regionu Estońskiej Ligi Obrony wraz z podległymi oficerami w Polsce.

Oficerowie Estońskiej Ligi Obrony w dniach od 22 do 24 stycznia wizytowali 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej. Wczesnym rankiem w sobotę obserwowali szkolenie bojowe żołnierzy z 35. Batalionu Lekkiej Piechoty na poligonie w Nowej Dębie. Terytorialsi z Sanoka zaprezentowali tam sposób postępowania na „Check Point” oraz działanie sekcji lekkiej piechoty w czasie kontaktu ogniowego. Punktem kulminacyjnym było ćwiczenie z kierowania ogniem na obiekcie „Twierdza”. Po obiedzie w Nisku nasi partnerzy obejrzeli zajęcia ze szkolenia podstawowego. Niedziela była równie intensywna, od godzin porannych, Estończycy przebywali w pięknych, malowniczych Bieszczadach. Na terenie Ośrodka Szkolenia Górskiego w Trzciańcu zaprezentowali się żołnierze z Bieszczadzko–Leskiej Kompanii. Po raz kolejny w szkoleniu udział wzięli również funkcjonariuszami Policji z Leska i Ustrzyk Dolnych oraz z Placówki Straży Granicznej w Wojtkowej. Terytorialsi przeprowadzili zajęcia z działań nieregularnych, technik operacyjnych, udzielenia pierwszej pomocy na polu walki oraz wykonali ewakuację rannego z wykorzystaniem MEDEVACU. Niedzielne zmagania zakończyły się ćwiczeniem z kierowania ogniem sekcji lekkiej piechoty na systemie szkolno – treningowym „ŚNIEŻNIK”. Ten sposób ćwiczenia żołnierzy 3.PBOT, wywołał duże zainteresowanie oficerów Estońskiej Ligi Obrony.
W poniedziałek Estończycy rozpoczęli wizytę w 31. Batalionie Lekkiej Piechoty w Rzeszowie. Dowódca batalionu zorganizował pokaz sprzętu i wyposażenia jakim dysponuje kompania. Terytorialsi chętnie prezentowali estońskim partnerom broń strzelecką, moździerz LMP – 2017, wyposażenie opto – elektroniczne, noktowizję, termowizję, sprzęt snajperski, plecak ratownika medycznego oraz wyposażenie ochronne (kamizelkę kuloodporną, hełm HP-05). W tym miejscu goście mogli zobaczyć również sekcję lekkiej piechoty – strukturalnie najmniejszy pododdział, zwany „wspaniałą dwunastką”.
Na terenie Dowództwa 3. PBOT zagraniczni oficerowie zapoznali się z możliwościami, kompaktowością i mobilnością strzelnicy kontenerowej będącej na wyposażeniu Brygady. Estończycy zobaczyli też strzelanie bojowe z karabinka „GROT” oraz pistoletu VIS 100, które żołnierze wykonywali indywidualnie i w parach. W czasie ćwiczenia symulowano różnorodność ustawienia pól tarczowych oraz możliwości działania w dzień i w nocy.
Dowódca podkarpackich terytorialsów płk Michał Małyska podsumowując wizytę zaznaczył:

Reklama

jest to druga robocza wizyta przedstawicieli Estońskiej Ligii Obrony w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Dzisiejsze spotkanie z dowódcą Południowego Regionu – Estońskiej Ligi Obrony to początek naszej współpracy. W czasie spotkania rozmawialiśmy o doświadczeniach przy tworzeniu najmłodszego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. Przedstawiliśmy metody i formy szkolenia naszych żołnierzy oraz sposoby współdziałania z układem pozamilitarnym. Na zakończenie uzgodniliśmy z naszymi partnerami wspólne ćwiczenia w rejonie odpowiedzialności 3. PBOT oraz na terenie Estońskiej Ligi Obrony. Chciałbym podkreślić, że żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej już dwukrotnie brali udział w zawodach taktycznych „ADMIRAL PITKA RECON CHALLENGE 2019 i 2021” w Republice Estonii. Myślę, że kolejne nasze bilateralne spotkania będą równie owocne, jak dotychczas.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!