Strona główna GŁÓWNA ELV001, czyli pierwszy polski samochód elektryczny, trafi na śmietnik?

ELV001, czyli pierwszy polski samochód elektryczny, trafi na śmietnik?

0
Reklama

ELV001, czyli wyprodukowany w Mielcu, pierwszy polski elektryczny samochód, najprawdopodobniej zostanie „pocięty na żyletki”. Powodem oczywiście brak dofinansowania, ze strony państwa.

ELV001 powstał w 2011 roku. Od tego czasu bezskutecznie poszukiwane są środki na wprowadzenie go do regularnej produkcji. Cały czas bez skutku, w związku z czym, wśród zespołu inżynierów, którzy go przygotowali, panuje coraz większe zniechęcenie.  Przede wszystkim dlatego, że postęp idzie naprzód, w związku z czym auto powoli traci swoją konkurencyjność.  Jest to więc ostatni dzwonek na to, żeby projekt wykorzystać.
Warto dodać, że samochód, ma bardzo dobre osiągi: od zera do 100 km/h przyspiesza w 6 sekund i na jednym ładowaniu osiąga zasięg 150 km. Ładowanie baterii litowo-polimerowych do pełna trwa do 6 godzin. Prędkość maksymalna – 110 km/h. Największą zaletą jest jednak średni koszt pokonania 100 km., który wynosi ok 4 zł!
Duże zdziwienie, może wzbudzić postawa rządu, który dużo mówi o innowacyjności, wspieraniu polskiej gospodarki i myśli technologicznej, tymczasem, podobnie jak poprzednicy, konsekwentnie ignoruje jedno z największych osiągnięć polskiej myśli motoryzacyjnej ostatnich lat, w dodatku wyprodukowane w 90% z polskich części.
Jeden z szefów projektu,  Józef Twardowski, deklaruje już nawet włączenie projektu  do programu elektromobilności, nawet jeżeli miałby być zastosowany tylko częściowo.  Niestety odzewu ciągle brak…
 

Reklama
Poprzedni artykułAgresywne psy wyłapane przez policjantów
Następny artykułPogrzeb Żołnierzy Niezłomnych w Rzeszowie