Strona główna WIADOMOŚCI Dwie stacje tankowania wodoru powstaną na Podkarpaciu

Dwie stacje tankowania wodoru powstaną na Podkarpaciu

0
Reklama

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 27 czerwca 2023 roku podpisał z Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o. umowę, dzięki której do beneficjenta trafi 20 mln złotych dotacji. W Rzeszowie i Nowej Sarzynie powstaną dwie stacje tankowania wodoru.

Inwestycja przyczyni się do ułatwienia tankowania ekologicznych pojazdów i poprawy jakości powietrza.

Reklama

W ramach programu „Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru” spółka Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna wybuduje ogólnodostępne stacje ładowania wodoru w Rzeszowie i Nowej Sarzynie na Podkarpaciu. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 68 mln złotych, NFOŚiGW na ten cel przekaże 20 mln złotych. Zakończenie projektu przewidziane jest na czerwiec 2025 roku.

W Nowej Sarzynie powstanie ogólnodostępna stacja z dwoma punktami tankowania wodoru, natomiast w Rzeszowie stacja będzie miała jeden taki punkt. Infrastruktura będzie udostępniana klientom do tankowania pojazdów wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych. Wodór dostępny na stacji będzie produkowany przez Polenergię z wykorzystaniem własnych odnawialnych źródeł energii.

– Chcemy, żeby w całym kraju powstawały kolejne stacje wodorowe. Wspieranie infrastruktury tankowania wodoru dla Narodowego Funduszu jest niezwykle ważne, dzięki tej inwestycji sposób przemieszczania się będzie bardziej ekologiczny. Nowo powstające stacje wodorowe są ogromnym ułatwieniem dla organizacji wodorowego transportu, a dodatkowo są bardzo innowacyjnym projektem. Co najważniejsze, stacje które powstaną dzięki dzisiejszej umowie będą ogólnodostępne, każdy będzie mógł z nich skorzystać – mówi Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Głównym celem budowy ogólnodostępnej stacji wodoru jest promocja wodoromobilności, której rozwój przyczynia się do zmniejszenia liczby pojazdów emitujących CO2 i NOx, a tym samym poprawy jakości powietrza.

– W XXI w. niewątpliwie stawiamy na nowe źródła energii, na nowe rozwiązania, które służą ekologii i środowisku. Cieszę się bardzo, że ten projekt zostanie zrealizowany tutaj na Podkarpaciu – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która przypomniała również o genezie powstania Podkarpackiej Doliny Wodorowej, która integruje przedstawicieli przemysłu, świata nauki oraz samorządów, działających w formie stowarzyszenia założonego 4 listopada 2021 r. w Rzeszowie.

Poprzedni artykułPodwodna tajemnica: Odkryj zniszczone dziedzictwo Jeziora Solińskiego [video]
Następny artykułPodjechał samochodem i zaczepiał dziecko. Policja ostrzega

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!