Strona główna WIADOMOŚCI Do końca roku wojsko otrzyma najnowsze wersje bezzałogowców FlyEye

Do końca roku wojsko otrzyma najnowsze wersje bezzałogowców FlyEye

0
Reklama

To ważna chwila i ogromna radość dla Wojska Polskiego, dla Ministerstwa Obrony Narodowej, dla bezpieczeństwa Polski przede wszystkim. Jesteśmy w firmie WB Electronics, która jest największym producentem dronów w Europie. Jesteśmy dumni z tego, że dziś została podpisana umowa z polskim producentem dronów, z firmą, która inwestuje w rozwój, technologię i  najnowocześniejsze odkrycia. Stawia na polskich naukowców, stawia na polskich inżynierów  – powiedział wicepremier W. Kosiniak – Kamysz podczas pobytu zawarcia umowy na dostawy dronów dla polskiej armii.

W środę (17 kwietnia br.) w WB Electronics S.A. Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej oraz Paweł Bejda, sekretarz stanu w MON uczestniczyli w podpisaniu pierwszej umowy wykonawczej na dostawy Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye.

Reklama

– Polska firma dla polskiego wojska będzie produkować drony. Podpisana została umowa wykonawcza. Jest ona wypełnieniem umowy ramowej. Umowa ramowa obejmuje około 400 zestawów. Dzisiaj pierwsza część dająca poczucie, że ten proces nabiera tempa. Z dronów będą korzystać m. in Wojska Obrony Terytorialnej – są do tego przygotowane, wyposażone w dobry sprzęt, ale też mają określone umiejętności. Te drony służą rozpoznaniu. (…) Są używane dzisiaj przez siły zbrojne Ukrainy. To doświadczenie powoduje, że mamy najnowocześniejsze wersje. One są cały czas modyfikowane, usprawniane o nowe doświadczenia płynące z pola walki. Polska kupuje najlepszy sprzęt. Wojsko Polskie dostaje najlepszy sprzęt w wersji najnowocześniejszej, której nikt inny nie używa

– mówił szef MON.

Przedmiotem umowy wykonawczej, zawieranej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A., jest dostawa dla Sił Zbrojnych RP, 7 zestawów Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye wraz z dokumentacją techniczną i pakietami: naprawczym, logistycznym i szkoleniowym.

– Rozpoznanie jest podstawą dobrego planowania. Flyeye służy temu, żeby to robić. Kolejne umowy będą podpisywane jeszcze w tym roku. W najbliższych latach wszystkie te zestawy zostaną dostarczone do Wojska Polskiego. Dziękuję wszystkim tym, którzy doprowadzili do podpisania tej umowy. (…) Dziękuję producentom za ogromne zaangażowanie i prowadzenie badań na rzecz nowych odkryć i ich implementację. Dziękuję Agencji Uzbrojenia za pracę na rzecz umowy  

– podkreślił wiceprezes Rady Ministrów.

Dostawy bezzałogowców w najnowszych wersjach rozwojowych systemu zostaną zrealizowane do końca bieżącego roku. W listopadzie ub. r. Siły Zbrojne RP odebrały 5 zmodernizowanych zestawów, które na mocy umowy z grudnia 2022 r. producent unowocześnił do wersji FlyEye v 3.6. Usprawnienia dotyczyły modyfikacji systemów nawigacyjnych, wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa oraz integracji BSP z Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ.

– Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do podpisania tej umowy. To jest ciężka praca po stronie przemysłu polskiego, to jest ciężka praca po stronie Grupy WB. Grupa WB to bardzo poważny zakład zbrojeniowy, który wspiera Wojsko Polskie. Ta współpraca to nasz wspólny sukces, ale przede wszystkim sukces polskiego podatnika, który płaci ciężkie pieniądze w podatkach. Bezzałogowe systemy powietrzne to przyszłość, dlatego  będziemy rozwijać nasze zdolności w tym zakresie. W Wojsku Polskim powstanie komponent wojsk dronowych

– mówił z kolei Paweł Bejda, sekretarz stanu w MON.

***

GRUPA WB jest zatrudniającym dwa tysiące pracowników polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego spółką wiodącą jest WB Electronics. Podmiot, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju, działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energoelektroniki i obronności. Rozwija własne, autorskie rozwiązania, dostarczając je do Sił Zbrojnych RP oraz wojsk innych państw (np. USA). GRUPA WB Jest jednym z największych na świecie producentów systemów bezzałogowych, w tym rozpoznawczo-uderzeniowych Gladius, rozpoznawczych FlyEye i FT-5 oraz amunicji krążącej rodziny Warmate.

źr. MON

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!