Strona główna RZESZÓW Dmowski zostaje. Chcą nadania imienia Sali Kolumnowej w Urzędzie Wojewódzkim

Dmowski zostaje. Chcą nadania imienia Sali Kolumnowej w Urzędzie Wojewódzkim

0
Działacze narodowi składają petycję o nadanie im. Dmowskiego Sali Kolumnowej PUW
Reklama

Przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego złożyli we wtorek na ręce wojewody podkarpackiego Ewy Leniart petycję o nadanie imienia Romana Dmowskiego Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Akcja jest związana z inicjatywą #DmowskiZostaje stworzonej po tym jak radni przegłosowali 9 grudnia zmianę nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Prawo Kobiet. Akcja jest odpowiedzią na próbę wyrugowania ojca polskiej idei narodowej z przestrzeni publicznej miasta stołecznego Warszawy.

W czasie konferencji lider Ruchu Narodowego Tomasz Buczek mówił: „ruszyliśmy z oddolną inicjatywą społeczną, aby w różnych regionach Polski podjąć próbę nadania imienia Romana Dmowskiego czy to ulicom w miastach, w których nie ma takich ulic, czy salom o szczególnym charakterze”.

Reklama

Akcja ma wymiar ogólnopolski. Podkarpaccy narodowcy zwrócili się do IPN z prośbą o zaopiniowanie petycji oraz z apelem do parlamentarzystów z regionu, by wsparli inicjatywę.

Justyna Kowalska z Młodzieży Wszechpolskiej dodała, że próba usunięcia patronatu Dmowskiego nad warszawskim rondem jest przejawem braku szerszej świadomości na temat wkładu narodowców w budowę Polski.

Jako kolejny przykład braku tej świadomości podała skandaliczne hasła nawołujące do mordowania nacjonalistów, które pojawiły się na krakowskiej manifestacji organizowanej przez środowiska lewicowe w rocznicę zabójstwa prezydenta Narutowicza. Reprezentantka MW wyraziła nadzieję, że uhonorowanie Romana Dmowskiego w „politycznym centrum naszego województwa” pomoże w upowszechnieniu wiedzy o jego zasługach dla Polski oraz o tym, że jest on nie tylko ojcem polskiej idei narodowej, ale także ojcem polskiej niepodległości.

Reklama
Poprzedni artykułSą wyniki sekcji zwłok żołnierza z Podkarpacia. Udusił się wymiocinami
Następny artykułLeżajsk, miejsce święte czy przeklęte? [FILM]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj