Strona główna RZESZÓW Debatowali w Jasionce o pomocy dla Ukrainy

Debatowali w Jasionce o pomocy dla Ukrainy

0
Reklama

W Jasionce wystartowały rozmowy w ramach Dialogu Wysokiego Szczebla dla Ukrainy pn. „Łącząc Ukrainę z Europą i światem – odbudowa i rozwój zrównoważonej infrastruktury transportowej i wydajnych łańcuchów dostaw”. W spotkaniu uczestniczą delegacje z 23 państw.

Nasze spotkanie pokazuje, że rozwój transportu w naszej części Europy – Europy Środkowej – jest ważny dla rozwoju i dla pokoju w Europie i na świecie – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk otwierając spotkanie.

Reklama

W wydarzeniu uczestniczy wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– To ważne wydarzenie także w kontekście szans dla województwa podkarpackiego, które wraz z rozpoczęciem odbudowy zniszczonej wojną Ukrainy, stanie swoistym się hubem i zapleczem tej wielkiej operacji – komentowała w rozmowie z dziennikarzami wojewoda Ewa Leniart.  

Podczas wydarzenia, które odbywa się w dniach 29-30 marca 2023 r., zaplanowane zostały się sesje ministerialne: „Europa Środkowo – Wschodnia bramą do świata dla bezpiecznej i rozwijającej się Ukrainy” oraz „Kształtowanie nowej infrastruktury transportowej dla zrównoważonego rozwoju Ukrainy”, gdzie dyskutowana jest rola i znaczenie transportu dla integracji europejskiej i swobodnego przepływu osób, towarów i usług w czasie trwającej na Ukrainie wojny.

Podczas debaty „Korytarze Solidarności w służbie odbudowy Ukrainy” omówiona zostanie unijna inicjatywa stanowiąca reakcję na rosyjską agresję wymierzoną przeciwko Ukrainie, czyli alternatywne szlaki logistyczne między UE a Ukrainą przeznaczone dla eksportu produktów rolnych, a także dla eksportu i importu innych towarów w celu zwiększenia światowego bezpieczeństwa żywnościowego i pomocy dla ukraińskiej gospodarki. Nowe szlaki, na które przekierowane zostały znaczne potoki ładunków oraz transport osobowy, w dużym stopniu wiodą przez Polskę.

Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Międzynarodowe Forum Transportu (The International Transport Forum – ITF).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!