Strona główna RZESZÓW Czarnek w Rzeszowie: Udało się zwiększyć liczbę studentów na pierwszym roku studiów...

Czarnek w Rzeszowie: Udało się zwiększyć liczbę studentów na pierwszym roku studiów lekarskich o 60 proc.

0
Fot. gov.pl
Reklama

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w uroczystym podpisaniu porozumienia o zmianie organu tworzącego dla Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie. Jest to kontynuacja działań na rzecz powstania szpitala uniwersyteckiego na bazie istniejącego już szpitala wojewódzkiego. Podczas wizyty w Rzeszowie szef MEiN zwracał uwagę na konieczność kształcenia jeszcze większej liczby przyszłych lekarzy.

Cała inwestycja potrwa zapewne kilka lat, ale od 1 stycznia 2023 r. Uniwersytet Rzeszowski jako organ prowadzący szpitala ma już wszelkie dokumenty i legitymacje do tego, żeby ta inwestycja z poziomu projektowania przeszła w fazę realizacji – mówił minister Przemysław Czarnek.

Reklama

Dodał, że podjęta inicjatywa koresponduje z działaniami Ministerstwa Edukacji i Nauki, których celem jest zwiększenie liczby studentów studiów lekarskich. – Brakuje kilkudziesięciu tysięcy lekarzy. Jedynym sposobem, aby uzupełnić tę kadrę, jest zwiększenie liczby studentów na studiach lekarskich. Dziękuje panu ministrowi Adamowi Niedzielskiemu za współpracę w tym zakresie, ponieważ przez te kilka lat udało nam się zwiększyć liczbę studentów na pierwszym roku studiów lekarskich o 60 proc. To bardzo dużo, ale trzeba jeszcze więcej i Rzeszów daje przykład, jak to robić – dodał szef MEiN. 

Utworzenie szpitala uniwersyteckiego

Zmiana organu tworzącego dla Klinicznego Szpitala w Rzeszowie oraz powstanie szpitala uniwersyteckiego umożliwią rozwój Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest to pierwszy krok na drodze realizacji planów rozbudowy bazy klinicznej. Dalszy rozwój działalności leczniczej, naukowej i dydaktycznej przełoży się jednocześnie na rozwój całego województwa podkarpackiego. 

14 maja 2021 r. w Rzeszowie Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek podpisali deklarację dotyczącą wspólnych działań na rzecz powstania szpitala uniwersyteckiego. 

Budowa szpitala jest też jednym z priorytetów regionu zawartym w „Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030”, która została przyjęta we wrześniu 2020 r. Inicjatywa zakłada powstanie szpitala uniwersyteckiego na bazie istniejącego już szpitala wojewódzkiego, z uwzględnieniem jego rozbudowy o nowoczesny kampus medyczny na terenie gminy Świlcza. Przedsięwzięcie wymaga odpowiedniego wsparcia i finansowania, dlatego projekt został zgłoszony do Krajowego Planu Odbudowy. Wartość tej inwestycji wynosi ok. 1,8 mld zł.

Wsparcie finansowe

Minister Edukacji i Nauki przekazał na ręce Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr. hab. Sylwestra Czopka dwa czeki na łączną kwotę blisko 7,5 mln zł (7 487 180 zł) z przeznaczeniem na:

  • zwiększenie wysokości subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego z przeznaczeniem na poszerzenie infrastruktury kierunku lekarskiego – 4 mln zł,
  • utrzymanie aparatury naukowo-badawczej – Podwójny MBE Dual Compact 21T 3-5 & MCT – 3 259 780 zł,
  • Program Doskonała nauka – wsparcie konferencji naukowych – 227 400 zł.

Uniwersytet Rzeszowski 

Uniwersytet Rzeszowski rozpoczął swoją działalność 1 września 2001 r. Uczelnia jest jednym z najmłodszych polskich uniwersytetów, ale kontynuuje długoletnie tradycje akademickie. Powstała z przekształcenia Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, której początek działalności datuje się na rok 1963, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Filia w Rzeszowie powołana w 1969 r.) oraz Wydziału Ekonomii w Rzeszowie Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (istniejącego od 1973 r.).
Obecnie na 112 kierunkach kształci się ponad 15 tys. studentów pod okiem blisko 1,9 tys. nauczycieli akademickich. 

W roku 2022 studia na kierunku lekarskim ukończyło blisko 100 nowych lekarzy. W ich kształceniu korzystano z dotychczasowej bazy szpitalnej w mieście, ale cały czas podkreślano potrzebę utworzenia nowego szpitala uniwersyteckiego.

Reklama
Poprzedni artykułSą miejsca pracy dla chętnych w podkarpackiej KAS
Następny artykułNapaść z nożem w ręku na księdza w czasie kolędy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!