Strona główna POLITYKA Ci politycy z podkarpackiego biją rekordy popularności. Zobacz, kto znalazł się w...

Ci politycy z podkarpackiego biją rekordy popularności. Zobacz, kto znalazł się w TOP3

0
Reklama

PSMM Monitoring & More opublikował czwartą część badania „Kompas Polityczny”, w którym analizuje medialność parlamentarzystów RP. Łącznie w tym zestawieniu uwzględniono aż 110 nazwisk posłanek i posłów z województw: świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego. Raport wskazuje, że Krzysztof Sobolewski okazał się najbardziej medialnym politykiem z województwa podkarpackiego. Kto uplasował się w TOP 3 parlamentarzystów z regionu?


W ramach badania przeprowadzono obszerną analizę publikacji, w tym ponad 1100 tytułów prasowych, 5 milionów polskojęzycznych portali internetowych oraz prawie 200 stacji radiowych i telewizyjnych. Raport jest również wzbogacony o suplement, który zawiera ranking aktywności parlamentarzystów na ich własnych profilach w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i TikTok.

Reklama


W województwie podkarpackim analizie poddano 26 nazwisk posłów i posłanek, którzy łącznie wygenerowali 48 215 publikacji. Przekaz o partiach zdominowany jest przez Prawo i Sprawiedliwość, ale w TOP 3 znalazł się również Grzegorz Braun z Konfederacji Korony Polskiej. Największym zainteresowaniem mediów wśród polityków z Podkarpacia cieszył się Sekretarz Generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski. Jego wypowiedzi najczęściej dotyczyły decyzji PiS, KPO czy projektu ustawy o komisji ds. badania rosyjskich wpływów.


Drugie miejsce pod względem liczby publikacji zdobył wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Był popularny w mediach m.in. za sprawą dyskusji na temat nowego sposobu wynagradzania egzaminatorów WORD, co spotkało się z protestem zainteresowanych. Wiele mówiło się również o planach budowy łącznika drogi krajowej nr 73 i 94 z autostradą A4 i zamierzeniach otwarcia kolejnego przejścia granicznego z Ukrainą. Jeśli natomiast wziąć pod uwagę wyłącznie publikacje w mediach regionalnych z województwa podkarpackiego, to właśnie o tym polityku pojawiło się najwięcej wzmianek.


Trzecie miejsce pod względem liczby publikacji zajął Grzegorz Braun. Pojawiał się on głównie w mediach prawicowych. Najgłośniejsze tematy to m.in. powołanie zespołu do powstrzymania „ukrainizacji Polski” (co wzbudziło liczne kontrowersje), lecz także wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką, czy głosowanie przeciwko wstąpieniu Finlandii do NATO.
To właśnie ten polityk posiadał w analizowanym okresie największą liczbę fanów i uzyskał najwięcej komentarzy w mediach społecznościowych. Pod względem liczby obserwujących zaraz za nim uplasowali się Stanisław Tyszka i Marek Kuchciński, z kolei pod względem komentarzy – Piotr Uruski i Marcin Warchoł.

– W województwie podkarpackim dominującą medialnie siłą było ponownie Prawo i Sprawiedliwość, przewaga ta nie była jednak duża. Zauważalny jest udział polityków zgromadzonych w kole poselskim Konfederacji, głównie za sprawą medialności Grzegorza Brauna. Poseł Braun w minionej kadencji zdobywał rozpoznawalność m.in. poprzez udział w kontrowersyjnych manifestacjach i wygłaszanie skrajnych poglądów (takich jak hasło „stop ukrainizacji Polski”). Mimo, że jego postulaty nie przebiły się do „mainstreamu”, polityk ten stał się ważną postacią dla tzw. elektoratu antysystemowego, poszukującego oferty wyborczej poza propozycjami czołowych partii – podsumowuje Maciej Małkowski, starszy analityk mediów w PSMM Monitoring & More.


Pełen raport „Kompas Polityczny”, część czwarta wraz z komentarzami analityków mediów oraz eksperta Dariusza Tworzydło jest dostępny pod linkiem:

https://psmm.pl/wp-content/uploads/2023/09/raport-kompas-polityczny-czesc-4.pdf
Linki do pierwszej, drugiej i trzeciej części raportu „Kompas Polityczny”:
https://psmm.pl/wp-content/uploads/2023/06/czesc-1-raport-kompas-polityczny-20062023.pdf
https://psmm.pl/wp-content/uploads/2023/07/raport-kompas-polityczny-czesc-2.pdf
https://psmm.pl/wp-content/uploads/2023/08/raport-kompas-polityczny-cz-3.pdf

źr. PSMM Monitoring & More

Poprzedni artykułPrezydent w Markowej. Podziękował za beatyfikację Ulmów [video]
Następny artykułNa cmentarzu w Jagielle odsłonięto Pomnik Pamięci Żydów Obywateli II Rzeczypospolitej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!