Strona główna POLITYKA Będzie drożej i z dodatkowymi warunkami. Państwo chce utrudnić rozwody

Będzie drożej i z dodatkowymi warunkami. Państwo chce utrudnić rozwody

0
Reklama

Ministerstwo Sprawiedliwości  chce utrudnić rozwody, po zmianach nie tylko będzie drożej, ale też trzeba będzie się spotkać z mediatorem.

Według dziennika „Fakt”, Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje się do nowelizacji Kodeksu Rodzinnego. Według nowych zmian małżonkowie, którzy mają dzieci, będą musieli przejść procedurę informacyjną, zatrudniony przez Państwo mediator będzie próbował doprowadzić do porozumienia skłóconych małżonków, a jeśli to się nie uda, nakłoni ich do porozumienia w kwestii opieki nad dziećmi i podziału majątku. Procedura mediacyjna ma trwać miesiąc, a zapłaci za nią państwo.
Drugim sposobem do zmniejszenia liczby rozwodów ma być podniesienia opłat sądowych. Na dzień dzisiejszy połowa opłaty sądowej jest zwracana, jeśli o rozwód starają się obie skłócone strony. W po nowelizacji zwrotu nie będzie, tylko w sytuacji separacji. Ministerstwo chciało jeszcze podnieść opłatę sądową za rozwód z 600 na 2000 zł, jednak dotychczas nie udało się rządowi tej podwyżki przeforsować.
Reklama