Strona główna CIEKAWOSTKI Automatyka przemysłowa – co to jest?

Automatyka przemysłowa – co to jest?

0
Reklama

Automatyka przemysłowa dotyczy sterowania wszelkimi procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie przemysłowym. W dużej mierze jest ona wyznacznikiem osiąganych przez niego wskaźników, wypracowanych sukcesów oraz możliwości rozwoju. Czym jest więc dokładnie? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu od podszewki.

Pojęcie automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa to ogólnikowo każde urządzenie, które pracuje na linii produkcyjnej lub montażowej. Zadaniem poszczególnych jej komponentów jest osiągnięcie jak najlepszych wyników czasowych oraz jakościowych, wykluczając przy tym wszelkie usterki oraz wady. W dużych korporacjach najważniejszym czynnikiem produkcyjnym jest optymalizacja, dlatego tez wiele linii obsługiwanych jest nie tylko przez pracownika, ale również przez technologa, który dba o to, aby system był ciągle rozwijany, ulepszany oraz żeby działał jak najsprawniej.

Reklama

Automatyka przemysłowa Rzeszów

Możliwości na rynku pracy

Zawód automatyka to obecnie jedna z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców profesji. Osoba ta odpowiada za wdrażanie poszczególnych komponentów tworzących całościowy układ. Każdy połączony mechanizm tworzy system automatyki przemysłowej, którego sercem jest sterownik, odpowiadający za monitorowanie wszystkich procesów na linii produkcyjnej oraz za sterowanie poszczególnymi sekcjami. Im bardziej rozbudowany system, tym bardziej staje się on autonomiczny, co przyczynia się do redukcji pracy człowieka przy procesach zachodzących na linii.
Tak jak dawniej fabryki szkoliły swoich pracowników w celu zwiększenia efektywności, tak dzisiaj poprawiają swoje automatyczne linie przemysłowe, dodając nowe komponenty oraz zlecając nowe zadania. Dzięki takim rozwiązaniom można wyprodukować dany produkt w stosunkowo niskiej cenie, a zarazem w bardzo szybkim czasie. W dzisiejszych czasach wiele procesów technologicznych nie powstałoby bez zastosowania automatyki. Dotyczy to chociażby takich branż jak elektronika, która wymaga dużej precyzji, powtarzalności oraz szybkiej obróbki a także wszelkich specjalności szczególnie niebezpiecznych i szkodliwych dla człowieka.

Elementy automatyki przemysłowej

Najważniejszym elementem na linii produkcyjnej jest programowalny sterownik PLC (Programmable Logic Controller) oparty na chipie mikroprocesorowym. Jego uniwersalność polega na tym, że można go zastosować w każdym typie maszyny oraz urządzenia automatycznego. Sterowniki te mają dwa główne zadania- po pierwsze zebrać impuls wejściowy, który wysyła czujnik, po drugie przetworzyć go według wcześniej zaprogramowanego schematu na czynność wyjściową, która realizowana jest za pomocą komponentów i manipulatorów. Sterownik PLC nie bez powodu nazywany jest sercem układu, gdyż pomimo swoich małych gabarytów to on decyduje o zależnościach, funkcjach oraz algorytmach logicznych, które zostają przełożone w efekcie końcowym na pracę całej linii.

Automatyka przemysłowa to również różnego rodzaju czujniki oraz urządzenia, w tym także i roboty, które przy współpracy ze sterownikiem PLC tworzą kompleksowy system. Są to między innymi:
–  elementy do transportu oraz pakowania, tj. transportery taśmowe, sortery, urządzenia zmiany kierunku, roboty montażowe, systemy pakujące, zwijarki, itp. Urządzenia te mają za zadanie przetransportować oraz w odpowiedni sposób zabezpieczyć dany produkt na linii produkcyjnej;
– wszelakiego rodzaju czujniki oraz urządzenia pomiarowe, tj. czujnik przemieszczenia, zbliżeniowy, optyczny, ultradźwiękowy, ciśnienia, tensometryczny, itp. Czujniki te mają za zadanie wykryć ruch na linii, zachować ciągłość produkcyjną oraz co najważniejsze, wykryć wszelakiego rodzaju defekty produktu;
– urządzenia odpowiedzialne za wykonanie zadanej przez sterownik czynności. Są to najczęściej siłowniki, silniki, dozowniki, ramię manipulatora, itp. Urządzenia te mogą przełożyć produkt, zmontować go, dodać do niego pewne elementy oraz w przypadku defektów, np. strącić go z linii.
Rodzaje komponentów oraz urządzeń, które współpracują ze sterownikiem PLC, to niekończąca się lista, która jest ciągle rozwijana. Niektóre linie wymagają indywidualnego rozwiązania a niekiedy nawet stworzenia unikatowego komponentu, który w późniejszym czasie staje się elementem ogólnodostępnym na rynku.

Podsumowując, automatyka przemysłowa jest niezbędnym elementem współczesnego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego branżowości, wielkości, ilości zatrudnianych osób czy miejsca ulokowania.

Reklama