Strona główna PRZEMYŚL Archidiecezja Przemyska zyskała dziś nowego biskupa

Archidiecezja Przemyska zyskała dziś nowego biskupa

0
Reklama

W Bazylice Archikatedralnej w sobotę 2 maja 2020 r. odbyły się święcenia biskupie ks. prał. Krzysztofa Chudzio. Głównym konsekratorem nowego biskupa był metropolita przemyski abp Adam Szal a współkonsekratorami abp Józef Michalik,  i biskup pomocniczy Stanisław Jamrozek.

Biskup nominat Krzysztof Chudzio ma 56 lat. Przez wiele lat pracował duszpastersko na Wschodzie. Po powrocie do Polski pełnił m.in. funkcje ojca duchownego w seminarium duchownym w Przemyślu i wykładowcy teologii w Instytucie Teologicznym w Przemyślu. Przez 5 ostatnich lat posługiwał jako proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasienicy Rosielnej.


Nowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej jako zawołanie biskupie obrał słowa: Deo fideli et misericordi (Bogu wiernemu i miłosiernemu). Są one zamieszczone na wstędze pod tarczą herbu biskupiego. Tarcza herbowa jest niebieska. W jej polu znajduje się srebrny krzyż łaciński z rozszerzonymi ku końcom ramionami. Na przecięciu ramion – czerwone gorejące serce, od którego wychodzą na obie strony tarczy po trzy promienie – po prawej stronie złote, po lewej srebrne. Pod krzyżem znajduje się srebrna litera „M”. To nawiązanie do Krzyża Zawierzenia górującego nad Przemyślem i odwołanie do miejsca pochodzenia Biskupa Nominata. Gorejące Serce z promieniami to symbol Bożego miłosierdzia, któremu Ksiądz Biskup zawierza swoją posługę. Umieszczona na tarczy litera „M” i niebieskie tło tarczy odnosi się do Maryi Matki Bożej.


Na uroczystość święceń biskupich listy gratulacyjne nadesłali m.in.: Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio (odczytał ks. prał. Jozef Trela), Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki (odczytał bp Stanisław Jamrozek), Prezydent Rzeczypospolitej Polski Andrzej Duda (odczytał Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl). Z kolei w imieniu prezbiterium przemyskiego głos zabrał Dziekan Dekanatu Domaradzkiego ks. Tadeusz Pikor, a następnie w imieniu wiernych całej archidiecezji – Prezes Akcji Katolickiej Danuta Figiela. Słowo pozdrowienia i życzeń przekazali również abp Eugeniusz Popowicz, Metropolita Przemysko-Warszawski Kościoła Greckokatolickiego w Polsce oraz bp Jan Niemiec, biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie.
źr. Katedra Przemyśl 
Reklama