Strona główna WIADOMOŚCI 27-latek z Podkarpacia włamał się na profil zaufany i udostępniał dane w...

27-latek z Podkarpacia włamał się na profil zaufany i udostępniał dane w sieci

0
Reklama

27-letni mieszkaniec gminy Krzywcza został zatrzymany przez policjantów Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, specjalizujący się w walce z cyberprzestępczością. Mężczyzna włamał się do Systemu Dostawcy Tożsamości na konta 239 osób użytkowników Profilu Zaufanego, a potem udostępnił dane do logowań na stworzonej przez siebie platformie.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji wspólnie z CERT Polska, zespołem powołanym do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w Internecie ustalili, że mężczyzna mieszkający w Woli Krzywieckiej w gminie Krzywcza koło Przemyśla, włamał się do Systemu Dostawcy Tożsamości, na konto co najmniej 27 użytkowników profilu zaufanego.

Reklama

27-latek był na tyle sprytny, że wykradzione dane zdążył umieścić na stworzonej przez siebie platformie, które mogły być wykorzystane przez innych użytkowników.

Mężczyzna został zatrzymany w domu i był zaskoczony „wizytą” funkcjonariuszy. Podczas przeszukania zabezpieczono laptop, twarde dyski, pendrive, modem, router oraz kartę SIM. Na komputerze znajdowały się liczne bazy danych loginów i haseł oraz oprogramowanie służące jako tzw. narzędzie hakerskie.

Jak się potem okazało, mężczyzna był odpowiedzialny także do podobnego ataku hakerskiego na konta 212 użytkowników Profilu Zaufanego, do którego doszło w dniach od 2 do 4 sierpnia. Informację tą potwierdził Wydział Nadzoru nad Systemami Legalizacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

27-latkowi z Podkarpacia postawiono zarzut włamania się na konto profilu zaufanego 239 osób oraz udostępnienie innym osobom pozyskanych nieprawnie danych do logowań na stworzonej przez siebie platformie. Mężczyzna przyznał się do winy. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Komenda Stołeczna

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!