Strona główna RZESZÓW Żołnierze WOT złożyli uroczystą przysięgę w Rzeszowie

Żołnierze WOT złożyli uroczystą przysięgę w Rzeszowie [foto]

0
Reklama

W niedzielę 27 lutego o godz. 11.00 w Rzeszowie, odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wypowiedziało 127 ochotników. To jednocześnie zakończenie 16-dniowego szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT”. W tym ważnym dniu dla Wojsk Obrony Terytorialnej mianowano również na pierwszy stopień podoficerski 17 ubiegłorocznych uczestników kursu podoficerskiego „SONDA”.

Po raz pierwszy w tym roku 127 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę. Wśród nich było 30 kobiet. Uroczystości odbyły się na Rynku Rzeszowskim. Żołnierze przysięgali na sztandar podkarpackich Terytorialsów a ślubowanie odebrał płk Michał Małyska dowódca brygady. Dzisiejsza data to również zakończenie 16-dniowego szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT”. Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak w liście do bohaterów uroczystości napisał – dziękuję za Waszą decyzję o wstąpieniu do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pokazujecie w ten sposób, że bliskie są Wam wartości patriotyczne, dobro naszej Ojczyzny i Jej obywateli. Mundur żołnierza Wojska Polskiego i oliwkowy beret to symbole lojalności, oddania i poświęcenia. Noście je z dumą… To już trzydziesta pierwsza przysięga wojskowa żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady OT a zarazem trzecia na Rynku w Rzeszowie.

Reklama


Pułkownik Michał Małyska, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT – podczas uroczystości przypomniał, że Rzeszów jest jedną z kolebek Wojsk Obrony Terytorialnej i to tu właśnie powstała jedna z pierwszych i największych brygad. Tego dzieła mogliśmy dokonać tylko i wyłącznie dzięki córkom i synom tej ziemi, pełnej patriotyzmu i odpowiedzialności. To właśnie wy drodzy Terytorialsi, materializujecie kwintesencję wartości jakie nosi w sobie Podkarpacie. Podczas dzisiejszej uroczystości 17 żołnierzy 3. PBOT otrzymało promocję na pierwszy stopień podoficerski. Mianowani żołnierze w ostatnim kwartale ubiegłego roku ukończyli kurs podoficerski „Sonda”, który już po raz czwarty odbył się na Podkarpaciu. Nowo mianowani kaprale obejmą stanowiska dowódców sekcji w sześciu batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Przemyślu oraz Sanoku.


Każda z piętnastu Brygad Obrony Terytorialnej wydzieli na korzyść wojewodów co najmniej po jednej kilkudziesięcioosobowej Grupie Wsparcia Relokacji Uchodźców. Celem działania grup będzie wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W skład każdej grupy wejdą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy oraz psychologowie.

Reklama
Poprzedni artykułDramat uciekających z Ukrainy. Wywiady z przemyskiego dworca [VIDEO]
Następny artykułGroził nożem kierowcy autobusu, bo chciał wysiąść poza przystankiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!