Strona główna WIADOMOŚCI Znicze z Podkarpacia zapłoną we Lwowie i okolicach

Znicze z Podkarpacia zapłoną we Lwowie i okolicach

0
Reklama

Około 30 tysięcy zniczy zostało zebranych w ramach akcji „Światełko pamięci”. Znicze zapłoną w dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) na cmentarzach Łyczakowskim, Janowskim i Orląt Lwowskich we Lwowie oraz kilku nekropoliach w obwodzie lwowskim. 

Akcja „Światełko pamięci” jest przedsięwzięciem organizowanym wspólnie przez Konsulat RP we Lwowie, Polskie Radio Lwów oraz TVP Rzeszów. Jest to 12. edycja akcji. Koordynatorka akcji – Beata Wolańska z TVP w Rzeszowie – poinformowała wczoraj, że dotychczas do siedziby rzeszowskiej telewizji zwieziono 15 tys. zniczy. Jednak wedle jej szacunków liczba ta powinna zostać podwojona.

Reklama

Znicze zostaną przewiezione do Lwowa w dwóch turach. Pierwsze zawieziono dzisiaj a reszta w Obwodzie Lwowskim zostanie dostarczona w piątek. Znicze zapłoną na cmentarzach we Lwowie: Łyczakowskim, Janowskim i Orląt Lwowskich, a także na polskich nekropoliach w Mościskach, Niżankowicach, Strzelczyskach i Pnikucie oraz na mogiłach polskich żołnierzy w Mościskach. Zapalą je miejscowi Polacy oraz nasi rodacy, którzy specjalnie w ten dzień wybiorą się na Ukrainę, by uczcić pamięć Polaków, których rodziny nie żyją, bądź opuściły Kresy po wojnie.
W akcji zainicjowanej przez TVP wzięli udział studenci, uczniowie, stowarzyszenia kresowian, harcerze, organizacje strzeleckie, członkowie PCK, samorządy oraz żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej. Znicze zbierano w blisko 70 miejscowościach. Oprócz Rzeszowa akcja była prowadzona także m.in. w Krośnie, Przemyślu, Tarnobrzegu, Sanoku, Mielcu, Jarosławiu, Tyczynie i Głogowie Małopolskim.

Warto podkreślić, że na Ukrainie nie ma zwyczaju zapalania świec na grobach 1 listopada. Dzięki zniczom z Polski, na najstarszych lwowskich nekropoliach; na Łyczakowie, czy na Cmentarzu Janowskim, wiele zapomnianych dziś grobów, będzie rozświetlonych symbolicznym światłem pamięci z Polski.
Źródło: TVP/onet.pl

Reklama
Poprzedni artykułII Forum Inteligentnego Rozwoju w podrzeszowkiej Jasionce
Następny artykułLądowisko dla śmigłowców przy jarosławskim szpitalu