Strona główna WIADOMOŚCI Zbliża się Wszystkich Świętych. Zadbajmy o bezpieczeństwo

Zbliża się Wszystkich Świętych. Zadbajmy o bezpieczeństwo

0
Reklama

Zbliżają się obchody Wszystkich Świętych, a z nimi częstsze wizyty na cmentarzach, wyjazdy często kilkudniowe na groby bliski. Zajęci porządkowaniem grobów, czy przygotowaniami do wyjazdów, zapominamy o podstawowym bezpieczeństwie. Dlatego policja apeluje o zachowanie większej ostrożności. Pamiętajmy, aby sprzątając nagrobki bliskich, nie pozostawiać swoich rzeczy osobistych bez nadzoru na ławeczkach przy grobach, bądź na sąsiednich nagrobkach. Złodzieje tylko na to czekają! Zadbajmy również o właściwe zabezpieczenie mieszkań i domów podczas wyjazdów.

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych niesie ze sobą szereg przygotowań. To przede wszystkim porządkowanie nagrobków bliskich osób, zakupy zniczy i często pozostawiamy wówczas torebki, saszetki wraz z wartościowymi rzeczami na sąsiednich nagrobkach lub na ławeczce obok grobowca. Osoba zajęta porządkowaniem nagrobka, nawet nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo może paść ofiarą złodzieja. Dlatego policja apeluje o zachowanie ostrożności i trzymanie rzeczy osobistych przy sobie, w miejscach trudno dostępnych. Przedmioty, które są wartościowe, a nie musimy ich ze sobą zabierać, pozostawmy w domu. Nie nośmy przy sobie dużej ilości pieniędzy.

Reklama

Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które wydaje się, że przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję.

Jeśli pozostawiamy samochód na parkingu przy cmentarzu, pamiętajmy o jego zamknięciu i trzymaniu przy sobie kluczyków. W związku ze zwiększonym ruchem w obrębie cmentarzy zachowajmy szczególną ostrożność. Dotyczy to zarówno kierujących, jak i pieszych.

Już podczas spotkań przy grobach bliskich, nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło.

Pamiętajmy:

  • zwracajmy uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół nas w sklepie, autobusie czy w innym miejscu,
  • zwiększmy czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważymy grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do zamaskowania momentu penetracji, być może właśnie naszych kieszeni
  • jeśli mamy przy sobie większą ilość pieniędzy, unikajmy zatłoczonych autobusów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym. W pociągu, autobusie nie pozostawiajmy portfela, dokumentów bagażu bez nadzoru.

Wyjeżdżając pomyślmy o zabezpieczeniu mieszkania i mienia:

  • przed zamknięciem mieszkania sprawdźmy wszystkie media, czy odłączyliśmy urządzenia elektryczne i gazowe, z których korzystamy na co dzień,
  • sprawdźmy, czy okna pozostawiamy zamknięte,
  • opróżnijmy skrzynki pocztowe, aby jak najmniej wskazywało, że może nie być nas w domu,
  • poprośmy sąsiada, aby doglądną mieszkania, a sami nie odmawiajmy również tej przysługi naszym sąsiadom.
  • w pustym domu lub mieszkaniu nie zostawiajmy większych sum pieniędzy i kosztowności.
Reklama
Poprzedni artykułŚmiertelny wypadek na autostradzie. Nie żyje 83-latek
Następny artykułOdnaleziono 17-latka z Trzebosi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!