Strona główna HISTORIA Zabytkowa monstrancja odkopana w lesie. Dlaczego ktoś ją ukrył?

Zabytkowa monstrancja odkopana w lesie. Dlaczego ktoś ją ukrył?

0
Reklama

Na terenie Leśnictwa Łukawiec w obrębie Nadleśnictwa Lubaczów odkryto monstrancję służącą w Kościele Katolickim do wystawienia i adoracji Najświętszego Sakramentu. Komisja z udziałem pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zs. w Przemyślu , Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz leśników postanowiła przeprowadzić ratownicze badania archeologiczne w celu wydobycia obiektu spod ziemi.

Jak czytamy na stronie Muzeum „ Po odkopaniu i wstępnym oczyszczeniu przeprowadzono wstępne oględziny znaleziska. Ustalono, że monstrancja została ukryta po wcześniej podzieleniu jej na trzy zasadnicze części: eliptyczną stopę, trzon w formie nodusa i promienistą glorię z rezerwaculum, czyli przeszkloną puszką na hostię (niestety nie zachował się tzw. melchizedech w formie półksiężyca na osadzenie samej hostii). Poszczególne elementy przetrwały różnym stanie. Najwięcej uszkodzeń i ubytków występuje w części promienistej glorii. Obiekt wykonany został ze złoconego i srebrzonego mosiądzu. Stopa i nodus są odlewane, bogato zdobione ornamentami roślinnymi. Na zwieńczeniu glorii zachowała się plakieta z wizerunkiem Trójcy Świętej ujęta przez dwa adorujące anioły, a całość wieńczy korona. Ustalono wysokość monstrancji na około 60 cm”.

Reklama

Monstrancja to ciekawy przykład rzemiosła z XIX w., jednak mamy zagadkę dotycząca pochodzenia obiektu. Zwracamy się do Państwa o pomoc, potrzebujemy wszelkich informacji, które pomogą w ustaleniu okoliczności ukrycia tego przedmiotu. Prosimy pisać na pocztę prywatną bądź bezpośrednio do Muzeum Kresów w Lubaczowie, gdzie prowadzone są prace konserwatorskie przy znalezisku- proszą o pomoc pracownicy Podkarpackiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!