Strona główna WIADOMOŚCI Wyłudzili ponad 2 mln zł pożyczek. Jest akt oskarżenia

Wyłudzili ponad 2 mln zł pożyczek. Jest akt oskarżenia

0
Reklama

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko 7 osobom w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami pożyczek bankowych. Pokrzywdzone w tym procederze instytucje bankowe poniosły straty w łącznej kwocie co najmniej 2,3 miliona złotych. Postepowanie było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Fałszywe dokumenty o zatrudnieniu i dochodach

Reklama

Celem działającej w okresie od stycznia 2018 roku do lutego 2019 roku na terenie Rzeszowa, Łańcuta, Grudziądza i innych miejsc w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii, zorganizowanej grupy przestępczej było popełnianie przestępstw związanych z uzyskaniem od różnych instytucji bankowych pożyczek na podstawione osoby w oparciu o sfałszowane dokumenty o zatrudnieniu i uzyskiwanych dochodach. Jej członkowie w ramach uzgodnionego podziału ról pozyskiwali sfałszowane dokumenty tożsamości, wyszukiwali osoby, które następnie były podwożone do poszczególnych banków w celu zawarcia zobowiązań, a następnie po przekazaniu wynagrodzenia, odbierali od nich dokumentację bankową dotyczącą poszczególnych umów. Jak ustalono w śledztwie, członkowie tej grupy działając w powyższy sposób umożliwiali również uzyskanie pożyczek obywatelom polskim przebywającym obecnie w Wielkiej Brytanii, gdzie ze względu na wykonywaną pracę czy uzyskiwane dochody nie posiadali zdolności kredytowej.

Oskarżono 7 osób

W skierowanym akcie oskarżenia, prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej oskarżył łącznie 7 osób – dwóm zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zaś pozostałym pięciu oszustwa na szkodę instytucji bankowych przez wystąpienie o pożyczki w oparciu o sfałszowaną dokumentację. Nadto akt oskarżenia objął również oszustwa popełnione przez dwóch oskarżonych, które nie były związane z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej, a dotyczyły m. in. wyłudzeń telefonów i usług telekomunikacyjnych na kwotę ponad 20 000 złotych. W odniesieniu do jednego z nich dodatkowo sformułowany został także zarzut prania brudnych pieniędzy dotyczący środków płatniczych w kwocie około 400 000 złotych.

Wobec pozostałych członków zorganizowanej grupy przestępczej liczącej łącznie 7 osób, Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowe kontynuuje czynności w ramach odrębnego postępowania karnego.

Poprzedni artykułPijany motocyklista sprawcą kolizji
Następny artykułPrzekroczył prędkość i był pod wpływem alkoholu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!