Strona główna BIESZCZADY W Wańkowej otwarto najdłuższą w Europie tyrolkę

W Wańkowej otwarto najdłuższą w Europie tyrolkę

0
Reklama

Wańkowa w Bieszczadach  stała się w ostatnią niedzielę września najsmaczniejszym miejscem na Podkarpaciu. Wszystko za sprawą Festiwalu Produktów Podkarpackich, na którym już po raz piąty zostały zaprezentowane regionalne przysmaki i produkty. Nie zabrakło też innych atrakcji, które przyciągnęły tłumy turystów. Największą była najdłuższa w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej tyrolka.

Areną festiwalowych wydarzeń była Stacja Narciarska BIESZCZAD.ski, gdzie na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Festiwal otwarli wspólnie: marszałek Władysław Ortyl, Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Marek Kuchciński – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz wójt gminy Olszanica, Krzysztof Zapała.

Reklama

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że Wańkowa to przykład dobrego współdziałania i zaangażowania lokalnych władz oraz mieszkańców. Mówił także o innowacjach w obszarze turystyki, o nowych atrakcjach, takich jak najdłuższa w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej tyrolka, które przyciągają turystów:

 Zależy nam, aby rozwój atrakcji turystycznych odbywał się z wysoką jakością tych wszystkich usług i wydarzeń, które się będą tutaj odbywać. A taką właśnie atrakcją jest to innowacyjne rozwiązanie – mówił marszałek, podkreślając zaangażowanie środków unijnych.

 Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie wsparcie środków unijnych, środków z budżetu państwa i też zaangażowanie samorządu gminy. My jako samorząd województwa również wspieramy takie rzeczy – dodał marszałek Ortyl.

Wójt Olszanicy, Krzysztof Zapała dziękował wszystkim za wsparcie gminy w obszarze turystyki. Szczególnie dziękował marszałkowi za zaufanie i pomoc w realizacji inwestycji, takich jak np. stok BIESZCZAD.ski

Wiedzieliśmy, że w Bieszczadach nie powstanie żadna firma przemysłowa. Tutaj mogliśmy liczyć tylko i wyłącznie na rozwój turystyki. I to się udało – mówił z entuzjazmem wójt Zapała.

Wydarzenie w Wańkowej przygotowali: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego razem z Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną oraz Gminą Olszanica. Miłośnicy smacznej i dobrej kuchni mogli wziąć udział w pokazach kulinarnych Andrzeja Polana, były też przejazdy koleją linową, tor tubingowy, prezentacja i degustacja żywności przygotowanej z produktów pochodzących z lasu, warsztaty i animacje dla dzieci oraz dorosłych, a także oficjalne otwarcie najdłuższej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dwulinowej tyrolki! To właśnie ta atrakcja przyciągnęła wiele osób. Tyrolka ma około 1350 metrów długości, a w najwyższym punkcie biegnie 48 metrów nad ziemią. Łączy dwa przeciwległe wzgórza: startuje ze szczytu, gdzie znajduje się górna stacja kolei linowej BIESZCZAD.ski w Wańkowej, dalej biegnie nad całą doliną i kończy się na przeciwnym stoku. Co ciekawe, na jednej linie  można lecieć siedząc, a na drugiej można lecieć w pozycji horyzontalnej i poczuć się jak ptak!

źr. UMWP

Reklama
Poprzedni artykułSiarka Tarnobrzeg zremisowała z KS Wiązownica [foto, video]
Następny artykułPożar hali produkcyjnej w Cmolasie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!