Strona główna TARNOBRZEG W Nowej Dębie odbyły się manewry Anakonda 2023

W Nowej Dębie odbyły się manewry Anakonda 2023

0
twitter.com/DowOperSZ
Reklama

W niedzeielę 7 maja na poligonie w Nowej Dębie rozpoczęła się tzw. faza aktywna z użyciem wojska, czyli ćwiczenia ogniowe. Uczestniczyli w nich żołnierze z 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz z państw członkowskich NATO. W ramach ćwiczeń na poligonie wykorzystywane były m.in. armatohaubice KRAB i K9, samobieżne moździerze Rak, myśliwce F-16, śmigłowce Sokół oraz czołgi Leopard2.

Dowódca Operacyjny przekazał, że głównym ćwiczącym AN-23 jest 18. Dywizja Zmechanizowana, ale również oddziały z 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej, marynarka wojenna, siły specjalne, inspektorat wsparcia i WOT. Generał Piotrowski podkreslił jak ważne jest współdziałanie i koordynowanie działań z układem pozamilitarnym. Dziękując za zaangażowanie władz samorządowych z województwa lubelskiego i podkarpackiego, Dowódca zaakcentował, iż „wojsko nie działa w środowisku odizolowanym”. 

Reklama

Wczoraj w ramach manewrów wojskowych na poligonie w Nowej Dębie odbyło się wspólne ćwiczenie kierowania ogniem żołnierzy Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych ze Stanów Zjednoczonych, Rumunii i Słowenii.

Ćwiczenie pk. ANAKONDA 23 (AN-23) jest dziewiątą edycją największego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP. Jest ćwiczeniem narodowym z czynnym udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich. ANAKONDA 23 jest ściśle skoordynowana z amerykańskim ćwiczeniem pk. DEFENDER 23 oraz szwedzkim AURORA 23 w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą „Exercise Trifecta”.

Ćwiczenie ANAKONDA zagościło na stałe w kalendarzu najważniejszych ćwiczeń w tej części Europy. Ze względu na swój rozmach operacyjny i skalę użycia wojsk ANAKONDA od 2018 roku jest przedsięwzięciem realizowanym w cyklu 3-letnim, planowanym z wyprzedzeniem, ma charakter defensywny i nie jest skierowane przeciwko jakiemukolwiek z państw, scenariusz ćwiczenia bazuje na fikcyjnym podziale geopolitycznym i położeniu państw, a jego przygotowanie rozpoczęło się już w 2021 roku. Ćwiczenie od 2006 roku ewoluowało ze stricte krajowego do ćwiczenia z aktywnym udziałem państw członkowskich NATO i naszych partnerów. Za jego przygotowanie odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!