Strona główna HISTORIA W Przemyślu upamiętniono rocznicę utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza

W Przemyślu upamiętniono rocznicę utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza

0
Reklama

14 października obchodzone jest święto KOP – formacji wojskowej, utworzonej w 1924 roku do ochrony wschodniej granicy II Rzeczypospolitej. W 97. rocznicę utworzenia tej formacji Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej z dumą nawiązuje do jej tradycji, kultywując pamięć o obrońcach polskich granic.

W czwartek 14 października br. delegacja Bieszczadzkiego Oddziału SG  na czele z płk. SG Sławomirem Klekotką, zastępcą Komendanta BiOSG, złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.

W uczczeniu pamięci KOP wzięli też udział emeryci Straży Granicznej (przedstawiciele Koła nr 1 Emerytów i Rencistów w Przemyślu).

Reklama

Korpus Ochrony Pogranicza ochraniał granicę pomiędzy Polską – Rosją Sowiecką, Łotwą, Litwą, Rumunią częścią Prus Wschodnich. Powstał 12 września 1924 roku. KOP był w stanie skutecznie utrzymywać i zapewniać na terenie swego działania stan bezpieczeństwa i porządku. Chronił granicę państwową Rzeczypospolitej i prowadził walkę z czynną dywersją, bandytyzmem, grabieżą i szpiegostwem. Przeciwdziałał także nielegalnemu przemieszczaniu się osób i towarów, jak również przestępczości gospodarczej. Po wybuchu II wojny światowej żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza jako pierwsi stanęli do walki obronnej przeciwko niemieckiemu i sowieckiemu najeźdźcy, zapisując się na kartach historii udziałem w bitwach m.in. pod Oleszycami – Dachnowem na Podkarpaciu.

Reklama
Poprzedni artykułBył przekonany, że dzwonią z infolinii banku. Stracił kilkanaście tys. złotych
Następny artykułBudynek może się zawalić. Zablokowana DK 28 w Jaśle. Są objazdy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!