Strona główna PRZEMYŚL Ulicami Przemyśla przeszedł VII Marsz Orląt

Ulicami Przemyśla przeszedł VII Marsz Orląt [foto, video]

0
Reklama

W sobotę ulicami Przemyśla po raz siódmy przeszedł Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich, upamiętniający bohaterską młodzież walczącą w 1918 roku o polskość Przemyśla i Lwowa.

Uroczystości, w 103. rocznicę bitwy pod Niżankowicami, rozpoczęła msza św. w kościele oo. Franciszkanów, którą celebrował J.E. ks. abp Józef Michalik. Tuż po nabożeństwie, z Placu Niepodległości pod Pomnik Orląt na Zasaniu przeszedł marsz. Hasło tegorocznej edycji nawiązywało do obecnej sytuacji na granicy: „Orlęta wzorem jak bronić granic przed obcym naporem”.

Uczestnicy przypomnieli o heroicznej postawie młodych mieszkańców Przemyśla i Lwowa, którzy w listopadzie i grudniu 1918 roku chwycili za broń i walczyli z ukraińskimi wojskami o polskość. W czasie krwawych walk, gdy w Warszawie świętowano już odrodzenie niepodległej Polski, wielu z tych młodych oddało życie.

Reklama

Wydarzenie zgromadziło ok. 200 osób z całego Podkarpacia. Na czele marszu uczestnicy nieśli transparent: „Granica rzecz święta, chwała Wam Orlęta”. Ulicami Przemyśla niosło się głośno hasło „Dumne orlęta, dziś Przemyśl o Was pamięta”. Pojawiły się również piosenki ku czci orląt lwowskich i przemyskich.

Pod pomnikiem orląt głos zabrał współorganizator pierwszego Marszu Orląt: wójt gminy Przemyśl- Andrzej Huk oraz wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kowalski.

Reklama
Poprzedni artykułTrudne warunki w górach. Komunikat Bieszczadzkiego PN
Następny artykułPotrącenie pieszego w Sieklówce. 67-latek trafił do szpitala

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj