Strona główna KRESY Ukraina: Zdaniem ukraińskiego MSZ zburzenie pomnika UPA jest wbrew chrześcijańskim wartościom

Ukraina: Zdaniem ukraińskiego MSZ zburzenie pomnika UPA jest wbrew chrześcijańskim wartościom

0
Reklama
 Zdaniem szefa ukraińskiego MSZ – Pawło Klimkina, zburzenie ukraińskiego pomnika jest wyrazem braku szacunku do Ukraińców i wartości chrześcijańskich. Swój pogląd wyraził w specjalnie nagranym materiale filmowym, który został opatrzony polskimi napisami i pojawił się na serwisie youtube. 

Film pojawił się w sieci w środę wieczorem. Tematem był polsko-ukraiński konflikt pamięci. W materiale wypuszczonym przez Klimkina, wyraził on nadzieję, że zburzony pomnik UPA w Hruszowicach zostanie wkrótce odbudowany przez stronę polską.
W jego opinii: Zniszczenie pomnika w Hruszowicach jest tak naprawdę niszczeniem szacunku nie do UPA, a do ludzi, do Ukraińców. I to, że resztki tego pomnika zostały przeznaczone na utwardzanie drogi, powinno stać się nie negatywnym, ale, jak się spodziewam w przyszłości, pozytywnym symbolem po tym, jak ten pomnik zostanie odbudowany. Odważne słowa, jak na przedstawiciela państwa, którego rodacy w bestialski sposób wymordowali niemal 200 000 Polaków w latach 40 XX w., prawda?

W dalszej części nagrania Klimkin wytknął polskiej stronie brak reakcji na niszczenie w Polsce pomników upowskich zbrodniarzy. Owy fakt zestawił z jednoznacznym potępieniem niszczenia na Ukrainie polskich pomników cywilnych ofiar wojny. Słowa ukraińskiego ministra należy odczytywać jako próbę zrównania polskich ofiar, z banderowskimi zbrodniarzami. Jednocześnie Klimkin zaznaczył, że nigdy nie wyprze poparcia dla działalności OUN-UPA, tak w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu.
Źr: Kresy.pl/Unian
Reklama