Strona główna KRESY Ukraina chce rozbudować elektrownie atomową obok polskiej granicy

Ukraina chce rozbudować elektrownie atomową obok polskiej granicy

0
Reklama

Ukraina chce rozbudować elektrownie atomową w Niecieszynie, powstałą w 1987 roku. 

Reaktory elektrowni znajdują się ok. 180 km od granicy polskiej, a według Arkadiusza Iwaniuka z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, elektrownia jest dużo bardziej nowoczesna niż ta w Czarnobylu. Zaprojektowana w latach 70 i wybudowany reaktor od 1987 działa nieprzerwanie, planowana rozbudowa została przerwana przez rozpad Związku Radzieckiego, drugi reaktor został uruchomiony w 2004, a kolejne dwa mają zostać uruchomione w ciągu najbliższych kilku lat. Według Iwaniuka jedynym niepokojącym scenariuszem jest awaria przy bardzo niesprzyjających wiatrach.
Polska została powiadomiona o  planach wschodniego sąsiada zgodnie z międzynarodową Konwencją z Espoo. Na tej podstawie uruchomiono międzynarodowe postępowanie, które ma wykazać czy elektrownia jest bezpieczna dla środowiska.
Strona Ukraińska wyraziła zgodę na zgłaszanie uwag przez mieszkańców Podkarpacia i Lubelszczyzny, które można złożyć w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 38. Sąsiad zaznacza jednak, że opinie mieszkańców Polski nie muszą być brane pod uwagę.

Reklama
Poprzedni artykułKolbuszowa: Rozpoczęto budowę obwodnicy
Następny artykuł8 naturalnych produktów do walki z nadciśnieniem