Strona główna WIADOMOŚCI Trwają 6. Ferie z WOT

Trwają 6. Ferie z WOT

0
Reklama

Od początku ferii na pokładzie 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoli się blisko 100 ochotników w ramach VI edycji projektu „Ferie z WOT”. W mijającym tygodniu rekruci realizowali szkolenie strzeleckie z karabinka MSBS Grot. Podczas szkolenia w Nowej Sarzynie poznają podstawy żołnierskiego rzemiosła, uczą się udzielania pierwszej pomocy na polu walki oraz zimowego survivalu.

Tegoroczne szkolenie „Ferie z WOT” zorganizowane w terminie ferii zimowych umożliwiło pełnoletnim mieszkańcom regionu na bezkolizyjne odbycie przeszkolenia wojskowego. Wśród ochotników są: spadochroniarz, nurek, prawnik, nauczyciel, inżynier, elektryk oraz wielu uczniów szkół średnich, którzy planują studia na uczelniach wojskowych lub w przyszłości zawodową służbę wojskową. Tzw. szesnastka, czyli 16-dniowe szkolenie podstawowe jest adresowane do osób, dla których wojsko to całkowicie nieznany ląd. Natomiast 8-dniowe, dla tych którzy w przeszłości służyli już w strukturach wojskowych.

Reklama

Podczas 16-dniowego szkolenia podstawowego ochotnicy z Podkarpacia szkolą się z najważniejszych zagadnień, m.in. bezpiecznego i efektywnego posługiwania się karabinkiem MSBS Grot, taktyki, topografii oraz pomocy medycznej na polu walki. „Szesnastka” jest wstępem do dalszego szkolenia wojskowego oraz podszkolenia umiejętności potrzebnych w życiu codziennym, pracy czy nauce. To przede wszystkim umiejętność gospodarowania czasem, współpracy w zespole, prostego i precyzyjnego komunikowania się, umiejętność korzystania z informacji czy zajęcia ze sprawności fizycznej.

3 Podkarpacka Brygada OT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają „Terytorialsami”. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Nowi ochotnicy zasilą bataliony 3 PBOT, które rozlokowane są w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Nisku (docelowo Tarnobrzegu) i Sanoku.

Reklama
Poprzedni artykułSilny wiatr i oblodzenie. Kolejna niespokojna noc
Następny artykułRakieta leciała w stronę Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!