Strona główna JAROSŁAW Torebka z krokodyla i rzeźbiony kieł morsa znalezione na granicy

Torebka z krokodyla i rzeźbiony kieł morsa znalezione na granicy

0
Reklama

Funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zapobiegli próbie przemytu przedmiotów wykonanych ze zwierząt, których gatunki są zagrożone wyginięciem. Na przejściu granicznym w Medyce zarekwirowano torebkę z krokodyla syjamskiego, a w Krościenku rzeźbiony kieł morsa arktycznego.

Funkcjonariuszka Służby Celno-Skarbowej udaremniła próbę przemytu torebki ze skóry krokodyla. Kontrabanda ukryta była w jednej z przesyłek, a pojazd w którym znajdował się ukryty przedmiot, został skierowany do szczegółowej pod kątem możliwości stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie przemieszczania gatunków zagrożonych. W trakcie konsultacji z Koordynatorem ds. CITES potwierdzono, że jest to torebka ze skóry krokodyla syjamskiego (łac. Crocodylus siamensis). Dodatkowo, boki , uchwyt  oraz spód torebki był wykonany ze skóry kolejnego zagrożonego gatunku zwierzęcia tzn. jaszczurek z rodziny waranowatych (łac. Varanus spp.) W związku z brakiem wymaganych zezwoleń na przywóz tego okazu, powiadomiono Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Przemyślu, który zlecił przeprowadzić czynności w sprawie.

Reklama

Rzeźbiony kieł został ujawniony w trakcie sprawdzenia samochodu osobowego, po skierowaniu pojazdu do kontroli szczegółowej. Przedmiot znajdował się na siedzeniu, pomiędzy bagażami. Zgodnie z ekspertyzą Koordynatora ds. CITES z podkarpackiej KAS, jest to kieł morsa arktycznego (łac. Odobenus rosmarus). W stosunku kierowcy pojazdu wszczęto sprawę karno-skarbową i zajęto 1 500 zł na poczet grożącej kary grzywny.

Ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem

Zarówno krokodyl syjamski (łac. Crocodylus siamensis), warany (łac. Varanus spp.) jak i mors arktyczny (łac. Odobenus rosmarus) podlegają ochronie, zgodnie z Konwencją o międzynarodowym handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem, CITES (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Jej celem jest kontrolowanie handlu gatunkami, których liczebność lub stan wskazują na ryzyko ich zagrożenia, zapobiegając niekontrolowanemu wykorzystywaniu zasobów naturalnych. Handel tymi gatunkami jest dozwolony jedynie za zezwoleniem, zapewniającym ochronę ich naturalnego środowiska. Zgodnie z przepisami prawnymi, zakaz dotyczy nie tylko żywych zwierząt i roślin, lecz także przedmiotów wykonanych z ich materiałów czy wyrobów, które wykorzystują ich części, takie jak trofea, skóry, ubrania, biżuteria, czy nawet żywność, leki czy wyroby z substancji takich jak kość słoniowa, rogi nosorożca czy drewno.

Nielegalny przewóz przez granice UE oraz handel wewnątrzwspólnotowy przedmiotami gatunków zagrożonych wyginięciem jest zgodnie z przepisami krajowymi przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Seria incydentów z przemytem CITES

To już kolejny przypadek próby przemytu odzieży wykonanej z gatunków zagrożonych wyginięciem, któremu zapobiegli funkcjonariusze z podkarpackiej KAS. W ciągu ostatnich miesięcy ujawnili oni nielegalny przewóz futra, płaszcza, kurtek oraz obuwia, które wykonane były ze skór zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem oraz zatrzymali te wyroby.

Reklama
Poprzedni artykułPola Matuszek otrzymała lek przeciw SMA
Następny artykułZnów będzie ślisko. Prognozują marznące opady

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!