Strona główna CIEKAWOSTKI Sylwester i Nowy Rok na Świecie

Sylwester i Nowy Rok na Świecie

0
Reklama

Rok 2020 nie był dla Polaków zbyt łaskawy- to 365 dni pod jarzmem pandemii oraz potężnych zmian, do których człowiek musiał z jednej strony przywyknąć, z drugiej się do nich dostosować. Jednak niema co rozpamiętywać tego co bezpowrotnie minęło, bowiem przywitaliśmy już Nowy Rok, który mamy nadzieję, że będzie inny i lepszy niż poprzedni.
Jak godnie rozpocząć Nowy Rok? 
Jak dobrze zacząć Nowy Rok? Polacy mają swoje tradycje i pomysły na pożegnani starego, a powitanie nowego roku. Wraz z jego nadejściem wielu oddaje się hucznej zabawie, w dobrym nastroju i w doborowym towarzystwie. W końcu mówi się, że jaki Sylwester, taki będzie cały rok, dlatego nawet Ci najmniej przesądni przestrzegają ciekawych i zabawnych reguł.
Jedną z nich jest zasada obfitości według której wchodząc w nowy rok nie może niczego zabraknąć w domu, jest to bowiem gwarancja dobrego, obfitego i pomyślnego roku, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Początek roku najlepiej rozpocząć z czystą kartą odnośnie zaległości- wszelkie długi dobrze jest spłacić jeszcze w starym roku, by nie ciągnęły się za nami przez kolejny. Warto w tym czasie pozbyć się także przykrych wspomnień, spisać je na kartkach a następnie spalić – ogień bowiem symbolizuje oczyszczenie i zapomnienie. W Sylwestra nie można również sprzątać domu, jest to zły omen, który zwiastuje „wymiatanie” resztek szczęścia.
Na Podhalu obfitość miały przynieść drobne monety, które trzymano w kieszeniach. Monety wrzucano również do miski z wodą , które z kolei dodawano do wieczornej kąpieli. Taką samą moc miały łuski karpia, pozostałe po wigilijnej kolacji.
Pożegnanie starego roku
Wspomnieliśmy już, że musi być hucznie, dlatego w Polsce praktykuje się uczestnictwo w różnorakich zabawach. Głośne imprezy zawitały w naszym kraju dość niedawno, ponieważ w XIX wieku. Kolorowe fajerwerki, petardy, duża ilość alkoholu oraz smaczne przekąski to już norma. Zresztą, w ostatni dzień można pozwolić sobie na więcej, ponieważ od nowego roku najczęstszym i powszechnym postanowieniem jest zrzucenie zbędnych kilogramów.
Są regiony- również na Podkarpaciu- gdzie o godzinie 00:00 rozpoczyna się tzw. kolędę. Na Kaszubach kolęda taka polega na klekotaniu kołatkami oraz ogrywaniu mieszkańców z życzeniami, a im głośniej, tym jest radośniej.
Wróżby miłosne
Wiele osób wierzyło, że noc sylwestrowa to jedyny czas, w którym można zdobyć powodzenie u płci przeciwnej. Istniało na to kilka prostych sposobów.  Jeden z nich to zwyczaj wypieku specjalnego ciasta, które miało przyciągnąć przyszłego męża. Wierzono również, że pierwsze męskie imię jakie usłyszy panna tuż po północy, będzie zwiastować imię przyszłego partnera. Sukienki oraz okolicznościowe makijaże również nie są przypadkiem- wierzono, że zadbanie o swój wygląd da gwarancję powodzenia w miłosnych podbojach.
Wróżby przyszłościowe
Mówi się, że jaki nowy rok, takie kolejne 365 dni. Jednak w Polsce znane są także inne, w większości bardzo zabawne przepowiednie i wierzenia, jak chociażby…przypatrywanie się bąbelkom w szampanie. Duże i niespokojne oznaczają dynamiczne życie, sporo nowych niespodziewanych wydarzeń a także romansów, zaś małe oraz łagodne bąbelki mówią, że osobę spożywającą ten zacny trunek czeka stabilizacja oraz zdrowie. Tak jak podczas Wigilii Bożego Narodzenia, tak i tutaj, pierwszą osobą, która pojawi się u progu drzwi, powinien być mężczyzną. Wierzono, że kobiety przynoszą ze sobą pecha, dlatego mężczyźni- przeważnie sąsiedzi- odwiedzali się nawzajem oraz częstowali tym co najlepsze, a więc słodkim ciastem oraz palącą gorzałką.
A jak to wygląda w innych krajach
Co kraj to obyczaj, dlatego sylwestrowe oraz noworoczne tradycje w każdym miejscu wyglądają nieco inaczej. W Grecji osoba, która odnajdzie w cieście monetę, może spodziewać się dobrego roku. Każdy Grek wybierając się do kogoś w gościnę powinien zabrać dla gospodarza kamień- im więcej gospodarze zbiorą kamieni, tym rok będzie bardziej obfity w dobre wydarzenia.
Hiszpania cieszy się niezwykłą kulinarną tradycją zajadania 12 winogron w momencie wybicia północy. Powinno się wówczas spożywać je na lewej nodze tak, by prawą móc wejść z wielkim impetem w nowy rok. Ziarno soczewicy w kieliszku ma zaś wywróżyć obfity rok w pożywienie.
W słonecznej Italii ziarna soczewicy, tak jak w Hiszpanii, traktuje się jako symbol obfitości, dlatego dodaje się je do większości spożywanych potraw sylwestrowych. Kolor czerwieni gwarantuje szczęście, dlatego Włosi zakładają czerwoną bieliznę w tą niezwykłą noc.
Japończycy nowy rok witają aż przez trzy dni. Ściśle przestrzegają reguły, by w mijającym czasie zażegnać wszelkie zwady i kłótnie, dokończyć rozpoczęte sprawy, oddać długi oraz dokładnie posprzątać mieszkanie. Wejścia oraz bramy swoich domów przystrajają pięknymi ornamentami z sosny, śliwy i bambusa, co ma symbolizować szczęście i powodzenie w nadchodzącym roku.
Tajskie świętowanie, choć przypada dopiero na 13 kwietnia, kiedy to następuje przejście słońca ze znaku Ryb do znaku Barana, także należy do bardzo radosnego. Organizuje się wówczas festiwal Song-Klar Day, podczas którego ludzie oblewają się nawzajem wodą. Dzięki temu wierzą, że pozbędą się całego zła oraz przykrego losu, poprzez właściwości oczyszczające wody.
W Stanach Zjednoczonych zaś, nieprzerwanie od 1907 roku istnieje zwyczaj opuszczania na 60 sekund przez rozpoczęciem nowego roku, dużej, zwiastującej nowy rok i odmierzającej czas kuli. Odbywa się to na nowojorskim Times Square i z roku na rok przebiega coraz huczniej.
Niemcy na początku nowego roku obdarowują się drobnymi upominkami, mającymi przynieść szczęście obdarowanej osobie. Może to być koniczyna, figurka kominiarza, świnki z marcepanu lub porcelany, kamyk z dziurką. Jedną z najpopularniejszych zabaw sylwestrowych jest lanie ołowiu, przypominające andrzejkowe lanie wosku, choć ze względu na swoją szkodliwość ołów coraz częściej zastępowany jest cyną bądź właśnie woskiem. Na podstawie kształtów przepowiadana jest noworoczna przyszłość.
Niezależnie od tego, w jakim zakątku świata się znajdujemy, każdy wraz z nadejściem Nowego Roku wiąże nadzieje na lepsze, szczęśliwe i owocne dni. Radosne świętowanie pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość, zaś zabawne tradycje i zabawy- choć podchodzimy do nich z przymrużeniem oka- mają swój urok i dlatego chętnie je kultywujemy.
 

Reklama
Poprzedni artykułSzczepienie przeciw rotawirusom obowiązkowe i bezpłatne dla dzieci
Następny artykułNie żyje ks. Jan Wołosz, były proboszcz w Cisnej i Kraczkowej