Strona główna WIADOMOŚCI Służby gotowe do działań w sezonie zimowym

Służby gotowe do działań w sezonie zimowym

0
Reklama

O przygotowaniach województwa podkarpackiego do zimy rozmawiali członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W naradzie uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Jacek Juwa.

Posiedzeniu Zespołu przewodniczyła Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart. Wzięli w nim udział przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców. Podczas narady omówione zostały działania organizacyjno-logistyczne, prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą.

Reklama

Wojewoda zwróciła uwagę m.in. na kwestie związane  z zabezpieczeniem osób bezdomnych w naszym regionie. Zobowiązała służby do tego, aby zwracały uwagę na bezdomnych i – zwłaszcza w czasie przymrozków – monitorowały miejsca, w których zwyczajowo przebywają.

Po zakończeniu posiedzenia wojewoda Ewa Leniart wraz z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Jackiem Juwą i komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzejem Babcem wzięli udział w konferencji prasowej.  

Podczas dzisiejszego posiedzenia zwróciliśmy uwagę m. in. na kwestie związane  z zabezpieczeniem osób bezdomnych w naszym regionie. W wyniku badania ankietowego w 2021 r. zidentyfikowano łącznie 1035 takich osób, spośród których najliczniejszą grupę stanowili mężczyźni – 944 osoby, tj. ok. 91%. Natomiast liczba bezdomnych kobiet wyniosła 91, tj. ok. 9 %. W większości są to osoby, których wiek przekracza 60 rok życia. Służby zostały zobowiązane do tego, aby zwracać uwagę na bezdomnych i – zwłaszcza w czasie przymrozków – monitorować miejsca, w których zwyczajowo przebywają – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Jak podkreśliła, na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, tj. 15 schronisk dla osób bezdomnych, 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, 4 noclegownie, 3 ogrzewalnie. Placówki dysponują 812 miejscami stałymi – statutowymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 142 osoby, co daje łącznie 954 miejsca.

Ponadto w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można będzie uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

Wojewoda podkarpacki od wielu lat udziela organizacjom pozarządowym wsparcia finansowego w formie dotacji z przeznaczeniem na działania na rzecz osób bezdomnych, poprzez ogłoszenie konkursu ofert. Adresatami konkursów są organizacje pozarządowe prowadzące działalność w zakresie pomocy społecznej. Skierowane do podmiotów niepublicznych środki stanowią wsparcie finansowe mające na celu uzupełnienie zadań realizowanych przez administrację publiczną. W 2022 r. wojewoda przeznaczyła kwotę 150 tys. zł zł na dofinansowanie działań w zakresie wsparcia osób bezdomnych. Dotacje przekazano 13 podmiotom na realizację 15 zadań publicznych.

Zwykle w okresie zimowym notujemy najwięcej zdarzeń związanych z usuwaniem miejscowych zagrożeń.  Te zdarzenia są powodowane takimi zjawiskami jak intensywne opady śniegu, niskie temperatury, oblodzenia szlaków komunikacyjnych oraz zatory lodowe czy roztopowe. Jesteśmy dysponowani m. in. do usuwania nawisów śnieżnych, lodowych z budynków użyteczności publicznej, usuwania drzew, konarów połamanych w wyniku wiatru i intensywnych opadów śniegu. Pomagamy również innych służbom w usuwaniu różnego rodzaju awarii. Do realizacji tych zadań mamy 28 jednostek ratowniczo-gaśniczych, w których służy blisko 1,5 tys. strażaków zawodowych PSP. Ponadto mamy 341 jednostek ochotniczych straży pożarnych, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Łącznie służy w nich ponad 12 tys. strażaków ochotników. Dodatkowo mamy 927 innych jednostek OSP, które również są przygotowane i wyposażone w odpowiedni sprzęt ratowniczy do tego, żeby mogły udzielać właściwej pomocy – powiedział nadbryg. Andrzej Babiec.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, będziemy działać w trzech obszarach – w obszarze informacyjnym, pomocowym i porządkowym. Zachęcam wszystkich mieszkańców województwa do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń, która jest doskonałym narzędziem wspierającym działania Policji – mówił mł. insp.  Jacek Juwa.

Reklama
Poprzedni artykułDwóch 18-latków wpadło na gorącym uczynku
Następny artykułIMGW ostrzega: Intensywny deszcz na południu regionu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!