Strona główna NISKO Skarb Państwa odzyskał nieruchomości po Ceramice Harasiuki

Skarb Państwa odzyskał nieruchomości po Ceramice Harasiuki

0
Reklama

W Harasiukach odbyła się konferencja prasowa połączona z podpisaniem dokumentów potwierdzających przekazanie do zasobu Starosty Niżańskiego nieruchomości po byłym przedsiębiorstwie ceramiki budowlanej „Harasiuki”.

W wydarzeniu uczestniczyli: wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, starosta niżański Robert Bednarz oraz wójt gminy Harasiuki Krzysztof Kiszka. Nie zabrakło byłych pracowników przedsiębiorstwa, mieszkańców gminy i lokalnych samorządowców.

Reklama

Dzisiejsza uroczystość podpisania protokołu, miała swoją genezę w 1998 r., kiedy zawarta została umowa pomiędzy skarbem Państwa a spółką z o.o. Na mocy tej umowy Skarb Państwa oddał Przedsiębiorstwu Ceramiki Budowlanej „Ceramika Harasiuki” zespół składników materialnych i niematerialnych obejmujących wszystko co wchodziło w skład przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą „Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej w Harasiukach” do odpłatnego korzystania. W 2011 r., na skutek nieprzestrzegania warunków umowy, została ona wypowiedziana. Zwrot mienia umożliwił dopiero wyrok sądu z 2018 r. i przeprowadzona w jego następstwie egzekucja komornicza. 9 maja 2023 r. Skarb Państwa, w wyniku czynności egzekucyjnych, objął w posiadanie nieruchomości pozostałe po zlikwidowanej cegielni

Tuż po sygnowaniu protokołu, wojewoda Ewa Leniart wyraziła nadzieję, że przekazanie byłego zakładu do zasobu Starosty umożliwi wznowienie w tym miejscu działalności gospodarczej.

– Wierzę głęboko, że dzięki zaangażowaniu władz lokalnych, także przy wsparciu mieszkańców gminy uda się wznowić działalność gospodarczą w oparciu o mienie, które zostało przekazane Staroście Niżańskiemu – powiedziała.

Ewa Leniart przypomniała też, że decyzje podejmowane przed dwudziestu laty, często pozostawały brzemienne w skutkach.

– To też pokazuje, że lata dziewięćdziesiąte, okres przymusowej prywatyzacji i wielu decyzji, które wówczas były podejmowane, wiązał się ze znaczącym pogorszeniem warunków bytowych dla mieszkańców, którzy w następstwie tych decyzji tracili pracę – dodała Ewa Leniart.

Starosta niżański Robert Bednarz nie krył radości i wyraził gotowość do pracy nad przywróceniem gospodarczych funkcji obszaru po byłej Ceramice.

– Na nowo odżywają nadzieję na to, że to miejsce będzie tętnić życiem gospodarczym. To jest wielka radość nas samorządowców i mieszkańców, także tych, którzy niegdyś tu pracowali – powiedział.

Starosta przyznał, że trwają już rozmowy związane z rekultywacją tego miejsca, które umożliwią dalszy rozwój ten terenu.

Wójt Krzysztof Kiszka przypomniał o ogromnej roli zakładu, który w czasach swego funkcjonowania, generował największe wpływy do budżetu gminy.

– Dochody wpływające z działalności tego podmiotu, dwukrotnie przewyższały dochody z działalności wszystkich pozostałych podmiotów – zaznaczył.

Zaznaczył też, że kłopoty Ceramiki dotkliwie wpłynęły na finanse samorządu.

– Upadek zakładu na przełomie lat 2011/2012 spowodował załamanie finansów naszej gminy – powiedział.

Wójt dodał, że po tym wydarzeniu wdrożono program naprawczy, który początkowo obejmował okres 10 lat. Jak podkreślił, włączenie programów rządowych i zaangażowanie lokalnych samorządowców, pozwoliło skrócić ten czas i zakończyć program w 2019 r.

– Dla nas odzyskanie tego terenu to był punkt honoru – powiedział obecny w Harsiukach wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Według sekretarza stanu, dzisiejsze podpisanie protokołu otwiera nową historię w życiu tego zakładu i całego powiatu.

– Jesteśmy głęboko przekonani, że odzyskanie tego terenu, zarządzanie nim i zainteresowani nim przedsiębiorców przyczyni się do rozwoju gminy, stworzenia warunków do założenia działalności gospodarczej i tworzenia miejsc pracy – wyliczał.

Wiceszef resortu infrastruktury podkreślił, że traktuje to jako zadanie wieloletnie, które zapewni funkcjonowanie trenów po byłym zakładzie przez dłuższy okres, niż tylko horyzont najbliższych kilkunastu miesięcy.

Zakład Ceramiki Budowlanej Harasiuki powstał w latach 60-tych ubiegłego wieku. O jego budowie przesądziły położone na terenie wsi Harasiuki pokłady surowca ilastego bardzo dobrej jakości. Stanowił miejsce pracy, źródło utrzymania mieszkańców i był wizytówką gospodarczą ówczesnego województwa. Prywatyzacja i zewnętrzna nieudana restrukturyzacja doprowadziła do upadku Zakładów powodując utratę pracy przez ponad 200 osób.

Przejmowane dziś przez Starostę nieruchomości stanowią aktualnie grunty o łącznej powierzchni blisko 35 ha, w tym grunty zabudowane budynkami przemysłowymi, budynkiem biurowym oraz innymi budowlami i urządzeniami związanymi z tymi budynkami.

W granicach przestrzennych przejętych nieruchomości pozostały jak dotąd niewyeksploatowane zasoby złoża kopalin ceglarskich, których wydobycie umożliwiłoby ponowne uruchomienie zakładu produkcji ceramiki budowlanej oraz stworzenie nowych miejsc pracy.

źr. PUW

Poprzedni artykułZnacznie przekroczył prędkość. Wcześniej stracił prawo jazdy za podobne wykroczenie
Następny artykułNietrzeźwy kierowca prowadził busa. Odpowie przed sądem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!