Strona główna POLSKA I ŚWIAT Rzeszów: Pół miliarda złotych na podkarpackie inwestycje

Rzeszów: Pół miliarda złotych na podkarpackie inwestycje

0
Reklama

Ponad 126 mln euro czyli około 550 mln złotych – ta kwota będzie dostępna dla regionu dzięki temu, że Podkarpackie bardzo sprawnie wdraża RPO WP 2014-2020. To część z przyznanej samorządowi puli, która była „zamrożona”, a jej wydatkowanie uzależnione było od osiągnięcia wielu wskaźników, co właśnie się dokonało.

To wielki sukces zarządu i samorządu województwa podkarpackiego – poinformował marszałek Władysław Ortyl na pierwszej wspólnej konferencji prasowej zarządu województwa podkarpackiego VI kadencji. – Mamy rezerwę wykonania, mamy pełną pulę, jaka jest przeznaczona dla Podkarpacia.

Stosunkowo wcześnie osiągnęliśmy wyniki związane z wielkością środków, jakie należało  wdrożyć, aby rezerwę wykonania uzyskać. Wszystkie województwa zaczynały z tego samego pułapu. Sumienna, rzetelna, systematyczna i konsekwentna praca przy kontrakcji i płatnościach czyli przy realizacji RPO WP przyniosła świetny skutek. To w dużej mierze dzięki konstruktywnemu i logicznemu planowaniu inwestycji udało się osiągnąć cel.

Rezerwa wykonania dla Podkarpacia wynosi 126 854 626 euro – razem dla Europejskiego Fundusz Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest to część puli – 6% RPO WP, która została zablokowana. Środki te zostają uruchomione wówczas, gdy w poszczególnych osiach priorytetowych na koniec 2018 roku spełnione zostaną tzw. ramy wykonania. To oznacza, że osiągnięte zostaną minimalne wymagania w zakresie wartości wskaźników postępu finansowego i rzeczowego. W przypadku RPO WP jest ich łącznie 32. Według danych na 7 grudnia 2018  wszystkie 32 wskaźniki ujęte w ramach wykonania zostały już przez Podkarpackie osiągnięte na poziomach wymaganych przez rozporządzenia unijne.
 

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułWieźli serce dla dziecka. Kierowca busa zastawił drogę karetce
Następny artykułRzeszów: Świąteczna ciężarówka Coca-Coli odwiedzi miasto