Strona główna CIEKAWOSTKI Rycerze z Podkarpacia walczyli w bitwie pod Grunwaldem

Rycerze z Podkarpacia walczyli w bitwie pod Grunwaldem

0
MP 443; Matejko, Jan (1838-1893) (malarz); Bitwa pod Grunwaldem; 1878; olej; płótno; 426 x 987
Reklama

15 lipca 1410 roku rozegrała się jedna z najważniejszych bitew średniowiecznej Europy, a na pewno Rzeczpospolitej. Tego dnia na polach niedaleko miejscowości Grunwald, starły się wojska polskie z niemieckimi, a dokładnie krzyżackimi. Polsko-litewska armia dowodzona przez króla Władysława Jagiełłę i księcia Witolda pokonała krzyżackich wojowników, na stałe wpisując się tym w historię.

Jan Długosz tak opisał początek bitwy: „bitwa rozpoczęła się około 9 rano. Naprzeciw wojsk wielkiego mistrza – …a dzieliła ich nawzajem od siebie odległość jednej strzały – stały ukryte w lasach armie sprzymierzonych. Długie wyczekiwanie w pełnym słońcu sprowokowało wielkiego mistrza do wysłania emisariuszy z prowokacyjnym podarunkiem: dwoma nagimi mieczami. Długosz tak opisuje ten fakt: Wielki mistrz pruski Ulryk posyła tobie i twojemu bratu… dwa miecze, ku pomocy, byś z nim i z jego wojskiem mniej się ociągał i odważniej, niż to okazujesz, walczył, a także żebyś dalej się nie chował i, pozostając w lasach i gajach, nie odwlekał walki. Niedługo potem całe wojsko królewskie zaśpiewało donośnym głosem ojczystą pieśń Bogurodzicę, a potem wznosząc kopie rzuciło się do walki. Aby w ferworze walki można było rozpoznać się na polu bitwy, ustalono hasła, które brzmiały: Kraków, Wilno„.

Reklama

Historycy są zdania, że w bitwie wzięło udział ok. 29 tys. żołnierzy ze strony polsko-litewskiej (2/3 to Polacy), ze strony niemieckiej ok. 21 tys. wojujących. Wśród 51 chorągwi polsko-litewskich, należących do głównych, książęcych i prywatnych, historycy wyróżniają chorągwie Spytka I Jarosławskiego, pochodzącego z Jarosławia.

Spytek I Jarosławski, herbu Leliwa, żył w latach ok. 1367-1435, był wojewodą sandomierskim, starostą generalnym Rusi i właścicielem Jarosławia i Bełżyc. W roku 1424 założył starostwo w Leżajsku. Historycy podają, że wraz ze Spytkiem, pod Grunwaldem walczył jego brat Jan, właściciel Tarnowa.

Jan Długosz opisując chorągwie biorące udział w bitwie na przedpolach Grunwaldu, wspomina też o czternastej z dwugłowym złotym orłem, Przemyską. Henryk Sienkiewicz w „Krzyżakach” tak podaje o niej: „W pobok Morawców i Czechów szło pod swymi znakami szesnaście chorągwi ziem polskich, w tych jedna przemyska, jedna lwowska i jedna halicka, i trzy podolskie, a za nimi piechoty tychże ziem, przeważnie zbrojne w rohatyny i w kosy„.

Portal „Podkarpacka Historia” opisując rycerzy biorących w bitwie, a pochodzących z ziem obecnego województwa podkarpackiego, tak podaje o innych żołnierzach:

„Wśród walczących pod Grunwaldem chorągwi, które w różny sposób związane mogą być z obecnym Podkarpaciem można wymienić jeszcze m.in. chorągiew halicką, prywatną chorągiew Mikołaja Kmity z Wiśnicza (kasztelana przemyskiego, właściciela m.in. Dubiecka i Sobienia), chorągiew wojewody sandomierskiego Mikołaja z Michałowa, Jana z Tarnowa czy chorągiew ziemi sandomierskiej. Niewykluczone, że mieszkańcy Polski południowo-wschodniej walczyli także w chorągwiach lubelskiej i lwowskiej”.

źr. Podkarpacka Historia, fot. Jan Matejko Bitwa pod Grunwaldem, reprodukcja źr. domena publiczna

Reklama
Poprzedni artykułPodejrzani o oszustwa i wyłudzanie kredytów usłyszeli zarzuty
Następny artykułDziś policja poprowadzi działania „Kaskadowy pomiar prędkości”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!