Strona główna JAROSŁAW Rusza budowa nowego mostu na Sanie w Jarosławiu

Rusza budowa nowego mostu na Sanie w Jarosławiu

0
Reklama

Symboliczne pierwsze łopaty zostały dziś wkopane pod budowę odcinka drogi wojewódzkiej nr 865 na trasie Jarosław-Oleszyce-Cieszanów-Bełżec z budową mostu na Sanie. Droga ma połączyć drogę wojewódzką nr 865 (rondo w Koniaczowie) z drogą krajową nr 94. Umowa na opracowanie zarówno jej projektu koncepcyjnego jak i na uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach została podpisana w 2018 roku.

Wszyscy się cieszymy, że ta inwestycja ruszyła i że za chwile stanie się faktem. Czekaliśmy od lat na realizację planów, ale ta chwila nareszcie nadeszła – mówił słowem wstępu marszałek Władysław Ortyl. 

W oficjalnym rozpoczęciu inwestycji wzięli udział: poseł Anna Schmidt – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, posłowie na Sejm RP Teresa Pamuła i Tadeusz Chrzan, senator Rzeczypospolitej Polskiej Mieczysław Golba, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, radny województwa podkarpackiego Andrzej Ćwierz, starosta jarosławski Tadeusz Kłopot, burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, wójt Jarosławia Elżbieta Grunt oraz lokalni samorządowcy.

Reklama

Słowa do uczestników skierowała sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Anna Schmidt:

Wszyscy wiemy, że prace nad dotarciem do tego momentu trwały bardzo długo, bo aż 5 lat. A dziś spotykamy się tu, gdyż rozpoczęły się pierwsze prace. Most jest budowany na obszarze szczególnym, czyli „Natura 2000” co wydłużało przygotowania do pracy z terenem. Dzisiaj ta budowa oficjalnie rusza – powiedziała minister Anna Schmidt.

Minister podziękowała także marszałkowi za jego wkład w proces tworzenia inwestycji:

Dziękuję dwóm osobom bez których do tej budowy by nie doszło: premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz marszałkowi Władysławowi Ortylowi. Panie marszałku, jako poseł powiatu jarosławskiego, bardzo dziękuję z całego serca za pana trud, by ta inwestycja powstała – dodała minister Anna Schmidt.

Wicewojewoda Jolanta Sawicka zwróciła uwagę jak bardzo potrzebna jest mieszkańcom ta inwestycja:

Rozpoczynamy kolejna inwestycję w naszym województwie. Dzięki takim projektom na podkarpackich drogach jeździ się coraz bezpieczniej i bardziej komfortowo. Ta zmiana pozwoli na zmniejszenie wypadkowości i zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a nowy most upłynni ruch na jarosławskich drogach oraz odciąży istniejący most w Jarosławiu. Wykonawcy życzę realizacji projektu w zaplanowanym terminie – powiedziała wicewojewoda Jolanta Sawicka.

Marszałek Władysław Ortyl przypomniał, dlaczego ta inwestycja jest ważna dla całego regionu:

Budujemy nowy odcinek, zmienimy przebieg dróg wojewódzkich wokół Jarosławia i wybieramy się aż do Lubaczowa. Finał realizacji inwestycji przewidziany jest na rok 2025 i wiem, że to będzie długo wyczekiwane święto mieszkańców okolic Jarosławia. Tu się otwierają nowe tereny inwestycyjne, a to jest ważne dla rozwoju gospodarczego całego województwa, dlatego ten projekt jest nam tak potrzebny – podsumował marszałek Władysław Ortyl.

W ramach planowanej budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 865, trasa o długości 4,13 km przebiegać będzie przez gminę Jarosław, w miejscowościach Munina, Sobiecin i Koniaczów. Ten nowy fragment drogi przecina obszar Natura 2000 „Rzeka San” oraz tereny zalewowe rzeki San i nieużytki rolne. Początek odcinka znajduje się na węźle drogowym „Jarosław-Munina” DK 94, gdzie zaplanowano rozbudowę w postaci nowych łącznic i dwóch rond, aby umożliwić skręty w różnych kierunkach. Droga będzie prowadzona w nasypie przed mostem oraz na istniejącym terenie za mostem. Nad Sanem oraz wałem przeciwpowodziowym przewidziano budowę mostu o łącznej długości 624 m, z przęsłem nurtowym o długości 100 m. Nowy odcinek DW 865 zostanie zaprojektowany od ronda na drodze powiatowej 1719R w Sobiecinie, a następnie będzie kontynuowany wzdłuż istniejącej drogi wojewódzkiej nr 865 w miejscowości Koniaczów. 

Dla zapewnienia dostępu do nieruchomości przylegających do planowanej drogi, zostaną wybudowane zjazdy i dodatkowe jezdnie. W ramach tego projektu przewiduje się także przebudowę istniejącej infrastruktury technicznej, nie będzie jednak konieczności rozbiórki budynków. Dodatkowo, w zakres zadania włączone są inne konstrukcje, takie jak oświetlenie uliczne w okolicy skrzyżowań, chodniki, ścieżki pieszo-rowerowe, zatoka autobusowa, przejścia dla zwierząt i płotki herpetologiczne dla płazów oraz przebudowa wału przeciwpowodziowego.

Budowa nowego mostu przez rzekę San będzie stanowić drugą przeprawę w tej okolicy, co pozwoli na znaczące odciążenie jedynego istniejącego mostu na ulicy Sanowej w Jarosławiu. Przeprawa ta będzie przejmować znaczną część ruchu, co przyczyni się do odciążenia obecnej sieci drogowej. Ponadto, ruch pojazdów ciężkich zostanie przeniesiony poza obszary o dużym zagęszczeniu zabudowy, co przyczyni się do poprawy płynności ruchu. Lokalizacja nowego odcinka drogi wojewódzkiej została wybrana tak, aby stworzyć nowe tereny, które mogą być wykorzystane w przyszłości jako strefy ekonomiczne.

źr. UMWP

Poprzedni artykułPrzemyt papierosów w autokarowej skrytce
Następny artykułIMGW ostrzega: Intensywne opady deszczu w regionie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!