Strona główna HISTORIA Rok temu na wieczną wartę odszedł 99-letni weteran z ziemi lubaczowskiej

Rok temu na wieczną wartę odszedł 99-letni weteran z ziemi lubaczowskiej

0
Reklama

Rok temu 30 stycznia w Krakowie zmarł kpt. Konstanty Kopf ps. „Pewny”. Miał 99 lat.

Konstanty Kopf urodził się w 11 marca 1923 roku w okolicach Horyńca-Zdroju. Przed wybuchem II wojny światowej działał w Młodzieży Wszechpolskiej. We wrześniu 1939 roku walczył jako ochotnik w obronie Lubaczowa. Po klęsce wrześniowej włączył się do konspiracji niepodległościowej. Działał początkowo w Związku Jaszczurczym, a następnie Pogotowiu Akcji Specjalnej Narodowych Sił Zbrojnych. W oddziale kpt. Władysława Puzio ps. „Tokaj” walczył przeciwko Niemcom, Sowietom i Ukraińcom. Za wyniesienie swojego dowódcy z pola walki został odznaczony Krzyżem Walecznych. Walczył w zwycięskiej bitwie pod Kuryłówką 7 maja 1945 roku.

Reklama

Swój szlak bojowy zakończył ze stopniem sierżanta. W latach 1946-1947 był więziony przez UB na Zamku w Rzeszowie i poddany bestialskim torturom m.in. rażeniu prądem. Mimo tych okrucieństw nie wydał nikogo. Po opuszczeniu więzienia osiedlił się w Krakowie. Tam ukończył studia i pracował naukowo. Będąc już na emeryturze w 1990 roku zaangażował się w tworzenie struktur Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na terenie Małopolski. Od 1997 do 2021 roku pełnił funkcję prezesa Okręgu Małopolskiego Związku Żołnierzy NSZ.

Miesiąc przed śmiercią przeżył pożar swojego mieszkania. Cudem uratował się z żoną Ireną.

Za swoje zasługi został uhonorowany m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, Krzyżem Partyzanckim, Medalem za Udział w Wojnie Obronnej 1939 i wieloma innymi.

Reklama
Poprzedni artykułPodsumowano „Trzeźwy weekend”. Kilkudziesięciu kierowców „na podwójnym gazie”
Następny artykuł75-latka nie dała się oszukać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!