Strona główna RZESZÓW Przewoził kilkanaście ton więcej ładunku, niż mógł

Przewoził kilkanaście ton więcej ładunku, niż mógł

0
Reklama

67 ton zamiast dopuszczalnych 40 ważył zespół pojazdów z szambami betonowymi. Tak duża masa ładunku spowodowała również przekroczenia nacisków osi na drogę. Oprócz tego ciężarówka była za długa. To nie wszystkie nieprawidłowości, jakie stwierdzili inspektorzy z podkarpackiej Inspekcji Transportu Drogowego.

W nocy z czwartku na piątek (2/3 listopada), na autostradzie A4 koło Rzeszowa, patrol Inspekcji Transportu Drogowego poruszający się nieoznakowanym radiowozem, zatrzymał zespół pojazdów z ładunkiem szamb betonowych. Ciężarówka przewoziła ładunek z Polski do Czech. Powodem podjęcia interwencji było podejrzenie przekroczenia przepisowego tonażu i nacisków osi na drogę.

Reklama

Funkcjonariusze skierowali ciężarówkę na inspekcyjne wagi. Zespół pojazdów ważył 67 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Umieszczenie na pojazdach czterech dużych zbiorników spowodowało także przekroczenia nacisków osi. Pierwsza oś samochodu ciężarowego generowała nacisk większy o 1,2 t, a naciski podwójnej osi napędowej były za duże o 6,7 t. O 3,6 t przekroczone były również naciski podwójnej osi przyczepy. Oprócz tego zespół pojazdów z ładunkiem wystającym z tyłu był za długi o ponad 1 metr.

Poruszanie się po drogach przeładowanych pojazdów ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Taki pojazd przyczynia się też do szybszej degradacji nawierzchni jezdni oraz konstrukcji obiektów inżynieryjnych w ciągu dróg. Poza tym stanowi przejaw nieuczciwej konkurencja na rynku transportowym.

W trakcie dalszych czynności kontrolnych, inspektorzy stwierdzili także usterki stanu technicznego. Najpoważniejsza to pęknięta tarcza hamulcowa, która mogła rozpaść się i zablokować koło w trakcie jazdy. Naruszenia wykazała również kontrola danych z tachografu i kart kierowców jadących w załodze. Nie stosowali się do norm dotyczących odpoczynków i czasów prowadzenia pojazdu.

Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne pojazdów oraz ukarali kierowców mandatami karnymi. Zakazali również dalszego transportu szamb do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. W tym przypadku oznaczało to konieczność naprawy usterek i przeładowania nadmiaru zbiorników na inny pojazd. Wobec przewoźnika zostaną wszczęte postępowania administracyjne z ustawy prawo o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym. Grozi mu kara w wysokości 25 tys. zł.

źr. ITD

Reklama
Poprzedni artykuł85-latka wymagała pilnej pomocy
Następny artykułOdpowiedzą za przekroczenie prędkości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!