Strona główna HISTORIA Przemyśl: W stulecie walk ulicami miasta przeszedł V Marsz Orląt

Przemyśl: W stulecie walk ulicami miasta przeszedł V Marsz Orląt

0
Marsz Orląt
Reklama

Wczoraj, 15 grudnia ulicami Przemyśla przeszedł V Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich, zorganizowany w setną rocznicę walk o polskość Lwowa i Przemyśla.


Wydarzenie zorganizowane przez Młodzież Wszechpolską rozpoczęła uroczysta msza św. sprawowana w kościele oo. Franciszkanów przez Abp. seniora Józefa Michalika. Podczas kazania duszpasterz zwrócił uwagę, że pamięć należy się zarówno polskim jak i ukraińskim uczestnikom walk o Lwów i Przemyśl. Dziś powinniśmy czerpać przykład z ofiarności i odwagi od młodych Orląt, które poległy w walce o ojczyznę.
Tuż po mszy z Placu Niepodległości ruszył Marsz Orląt, który ulicami Grodzką, Waygarta, Piłsudskiego, Mostem Orląt, Kraisńskiego i 22 Stycznia przeszedł pod Pomnik Orląt. Tam odbyły się okolicznościowe przemówienia dr. hab., radnego miasta Przemyśla Andrzeja Zapałowskiego oraz prezesa MW Podkarpacie Marcina Kowalskiego. Złożono kwiaty i odśpiewano hymn narodowy.
Podczas przemarszu skandowano hasła tj. „Orlęta Semper Fidelis”, „Od kołyski aż po grób polski Przemyśl, polski Lwów”, „Cześć i chwała bohaterom” oraz „Dumne Orlęta dziś Polska o Was pamięta”. W wydarzeniu wzięło udział ok. 500 osób.
 

Reklama
Poprzedni artykułTarnobrzeg: Proces nożownika z galerii. "Nie chciałem zabić"
Następny artykułŁańcut: Od nowego roku urzędy będą pracować dłużej