Wczoraj, 15 grudnia ulicami Przemyśla przeszedł V Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich, zorganizowany w setną rocznicę walk o polskość Lwowa i Przemyśla.

Wydarzenie zorganizowane przez Młodzież Wszechpolską rozpoczęła uroczysta msza św. sprawowana w kościele oo. Franciszkanów przez Abp. seniora Józefa Michalika. Podczas kazania duszpasterz zwrócił uwagę, że pamięć należy się zarówno polskim jak i ukraińskim uczestnikom walk o Lwów i Przemyśl. Dziś powinniśmy czerpać przykład z ofiarności i odwagi od młodych Orląt, które poległy w walce o ojczyznę.

Tuż po mszy z Placu Niepodległości ruszył Marsz Orląt, który ulicami Grodzką, Waygarta, Piłsudskiego, Mostem Orląt, Kraisńskiego i 22 Stycznia przeszedł pod Pomnik Orląt. Tam odbyły się okolicznościowe przemówienia dr. hab., radnego miasta Przemyśla Andrzeja Zapałowskiego oraz prezesa MW Podkarpacie Marcina Kowalskiego. Złożono kwiaty i odśpiewano hymn narodowy.

Podczas przemarszu skandowano hasła tj. “Orlęta Semper Fidelis”, “Od kołyski aż po grób polski Przemyśl, polski Lwów”, “Cześć i chwała bohaterom” oraz “Dumne Orlęta dziś Polska o Was pamięta”. W wydarzeniu wzięło udział ok. 500 osób.