Strona główna HISTORIA Przemyśl: Ulicami miasta przeszedł Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich

Przemyśl: Ulicami miasta przeszedł Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich

0
Reklama

W niedzielę 15 grudnia w Przemyślu odbył się Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich. Wydarzenie zgromadziło kilkaset osób.


Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Ojców Franciszkanów, jej koncelebrze przewodniczył abp senior Józef Michalik. Bezpośrednio po mszy spod Kościoła Franciszkanów ruszył Marsz. Na otwarciu głos zabrał Piotr Pomykała, Prezes Fundacji Wczoraj i Jutro, która była głównym organizatorem Marszu.

Następnie przemarsz ruszył przez ulicę Franciszkańską, Wałową, Jagiellońską, Most Orląt, Krasińskiego, Klasztorną i 22-go Stycznia i dotarł pod Pomnik Orląt Przemyskich. W trakcie Marszu odczytany został Apel Pamięci, w którym wymienione zostały nazwiska osób zaangażowanych w walkę o przynależność Przemyśla do Polski.

Reklama

Pod pomnikiem miały miejsce przemówienia. Głos zabrali m.in. wiceprzewodniczący Rady Miasta Przemyśla prof. Andrzej Zapałowski oraz Marcin Kowalski, Prezes Okręgu Podkarpackiego Młodzieży Wszechpolskiej, który zapowiedział przywrócenie marszowi dawnej chwały, tak aby ponownie stał się on patriotyczną wizytówką miasta. Na koniec modlitwę poprowadził ks. prałat Stanisław Czenczek.

Całe wydarzenie zakończyło złożenie wieńców oraz Hymn Państwowy. Marsz odbył się w 101 rocznicę zwycięskiej bitwy pod Niżankowicami, która zakończyła się 13 grudnia 1918 roku. Było to starcie, które przesądziło o przynależności Przemyśla do Polski, a także umożliwiło odsiecz dla Lwowa.

 

Reklama
Poprzedni artykułPoczątek kalendarzowej zimy. Czy jest szansa na białe święta?
Następny artykułTarnobrzeg: Podczas imprezy ukradli koledze telewizor