Strona główna TARNOBRZEG Premier: Polskie wysiłki zbrojeniowe, polskie donacje, przekazywanie uzbrojenia na Ukrainę – zostało...

Premier: Polskie wysiłki zbrojeniowe, polskie donacje, przekazywanie uzbrojenia na Ukrainę – zostało bardzo docenione w Brukseli

0
Fot. źr. KPRM
Reklama

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Nowej Dębie z unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. Spotkanie dotyczyło wspólnego zakupu amunicji przez państwa Unii Europejskiej oraz zwiększenia możliwości produkcyjnych polskiego przemysłu zbrojeniowego. Oba tematy były poruszone przez szefa polskiego rządu na posiedzeniu Rady Europejskiej. Polska otrzyma najwięcej środków z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) na zakup amunicji i sprzętu wojskowego. Wzmocniony przemysł zbrojeniowy, większe zapasy amunicji i nowoczesny sprzęt bezpośrednio wzmocnią potencjał obronny Polski.

Wspólne zakupy amunicji przez państwa europejskie

Polska przyłączyła się do innych krajów Unii Europejskiej w celu wspólnych zakupów amunicji. Ta międzynarodowa inicjatywa jest dziś bardzo ważna, ponieważ umożliwi większe zakupy w lepszej cenie. To bezpośrednio przełoży się na skuteczniejsze wzmacnianie naszego bezpieczeństwa.

Reklama

– Jesteśmy po wielu rozmowach w Unii Europejskiej, w Brukseli na ten temat. Razem z innymi krajami będziemy tę amunicję kupować głównie za pieniądze europejskie – powiedział szef rządu.

Wizyta komisarza ds. przemysłu i rynku wewnętrznego w Polsce to przede wszystkim okazja do ustaleń i omówienia szczegółów wdrażanych decyzji. Komisarz Thierry Breton podziękował Polsce za ogromny wysiłek, który Polska wkłada we wsparcie Ukrainy. Podkreślił, że cała Europa jest nam wdzięczna za to co zrobiliśmy i nadal robimy dla Ukrainy, ale również dla całej Europy.

Polskie fabryki uzbrojenia mają ogromny potencjał

Inwestujemy w potencjał obronny naszego kraju. Filarem wzmocnienia naszych sił zbrojnych jest zakup sprzętu wojskowego polskiej produkcji – sprzętu ciężkiego, broni, ale również amunicji. Mamy w Polsce wysoce wyspecjalizowane zakłady zdolne do produkcji nowoczesnej broni. Inwestujemy w ich rozwój, kupujemy ich produkty dla naszej armii oraz rozwijamy eksport.

– Mamy znakomite kompetencje produkcji broni, amunicji. Cieszę się, że za pieniądze europejskie – to po uzgodnieniu z panem komisarzem Thierrym Bretonem – będziemy mogli tę produkcję zwielokrotnić. To zwiększenie bezpieczeństwa, wykorzystanie środków europejskich – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Spotkanie szefa polskiego rządu z komisarzem Thierrym Bretonem miało miejsce w jednej z fabryk, która produkuje amunicję m.in. do polskich armatohaubic Krab. Zakłady Metalowe DEZAMET S. A. to firma wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Spółka, zatrudniająca prawie 700 osób, jest jednym z czołowych pracodawców w regionie.
Od 2019 r. zakład rozbudował swoją infrastrukturę produkcyjno-magazynową oraz zakupił nowoczesne maszyny i urządzenia. Pozwoliło to na produkcję amunicji średniego i dużego kalibru. Obecnie wdrażana strategia rozwoju DEZAMET S.A. na lata 2022-2026 zakłada dalszy rozwój potencjału produkcyjnego oraz zwiększenie sprzedaży.

Reklama
Poprzedni artykułPoszukiwany za przestępstwa seksualne i kradzież zatrzymany na granicy
Następny artykułCo tam się stało? Zwłoki mężczyzny znaleziono w stawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj