piątek, 1 grudnia, 2023
Strona główna WIADOMOŚCI Podkarpacie walczy ze wścieklizną lisów

Podkarpacie walczy ze wścieklizną lisów

0
Reklama

Od piątku na terenie całego województwa ruszy akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Doustne szczepionki będą zrzucane z samolotów, a wokół ludzkich zabudowań będą wykładane ręcznie. 

O akcji szczepienia lisów poinformował Zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Janusz Ciołek. Jest już trzecia akcja w tym roku, która będzie przeprowadzona w dniach od 17 do 26 listopada. Jej celem jest zminimalizowanie możliwości występowania choroby u zwierząt. Niestety w ubiegłych latach na terenie naszego województwa wystąpiły przypadki wścieklizny u lisów.

Reklama
Ciołek zapewnił, że akcje szczepienia przeciwko wściekliźnie przynoszą efekty. – Drugi rok z rzędu organizujemy dodatkową akcję szczepienia lisów. W tym roku nie odnotowaliśmy ani jednego przypadku wścieklizny u zwierząt.

Szczepionki będą rozrzucane z samolotów oraz wykładane nieopodal ludzkich gospodarstw, gdzie lisy chętnie żerują. Wyjątkiem będą tereny zurbanizowane i akweny wodne, gdzie takie szczepionki nie mogą się pojawić. Sama przynęta wydziela zapach ryby, który lisy wyczuwają z odległości kilkuset metrów. W środku znajduje się pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy. Dlatego też nie należy jej podawać zwierzętom domowym!

Służby zaapelowały do mieszkańców by nie dotykały rozrzuconych szczepionek, gdyż lisy wyczuwają ludzki zapach i nie zjedzą przynęty dotkniętej przez człowieka. Warto dodać, że kontakt z przynętą – mającą formę kostki – nie jest groźny dla człowieka. W razie dotknięcia jej, wystarczy przemyć ręce wodą z mydłem. Natomiast w przypadku kontaktu z płynem konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.

Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaapelował, aby w okresie trwania akcji i po jej zakończeniu na terenach objętych szczepieniem mieszkańcy trzymali w zamknięciu swoje mięsożerne zwierzęta domowe.

Źródło: rzeszow.onet

Reklama
Poprzedni artykułRząd zajmie się cenzurą na facebooku
Następny artykułRzeszowskie siatkarki w Lidze Mistrzów!