Strona główna WIADOMOŚCI Podkarpacie przyjęło budżet na 2024 rok 

Podkarpacie przyjęło budżet na 2024 rok 

0
Reklama

Budżet województwa na kolejnych rok oraz rozpoczęcie starań o uznanie Błogosławionej Rodziny Ulmów patronami regionu – te dwie kwestie wypełniły debatę, podczas ostatniej w 2023 roku sesji regionalnego parlamentu.

Budżet Podkarpacia na 2024 rok, który radni przyjęli właśnie to najważniejszy dokument, fundamentalny dla funkcjonowania samorządu województwa. Wraz ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami i tabelami oraz wymaganymi materiałami informacyjnymi został on zawarty na pół-tysiącu stron. Zawierają one plan dochodów województwa, który zakłada kwotę 2 mld 157,2 mln złotych. Z kolei wydatki regionu w przyszłym roku mają sięgnąć 2 mld 181,7 mln złotych.

Reklama

Wydatki bieżące mają się zawrzeć w kwocie 1 mld 083,5 mln zł, co stanowi 49,7%, natomiast wydatki majątkowe czyli tak zwane inwestycyjne – sięgną kwoty 1 mld 098,2 mln zł, czyli 50,3% wydatków ogółem.

Wydatki majątkowe dotyczyć będą inwestycji wieloletnich ujętych w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podkarpackiego, jak też zadań zaplanowanych do wykonania w 2024 roku. Na realizację zadań inwestycyjnych wieloletnich zaplanowano kwotę 747,1 mln zł, natomiast na inwestycje jednoroczne – 351,1 mln zł.

Zanim jednak radni zdecydowali o przyjęciu budżetu, grudniową – 69. już sesję sejmiku VI kadencji, rozpoczęło przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które druhny i druhowie z Podkarpackiej Chorągwi ZHP przekazali radnym województwa na ręce przewodniczącegosejmiku województwa Jerzego Borcza oraz członków prezydium sejmiku. 

Jest  w ciągu roku taki czas, kiedy rodzinne spotkania rozpoczynamy modlitwą i zapaleniem choinki. I my, jako wspólnota przedstawicieli regionu  – na kilka dni przez Wigiliądotrzymamy tej tradycji –powiedział przewodniczący Jerzy Borcz, zapalając choinkę i inaugurując modlitwę na rozpoczęcie sesji. 

Pierwszym punktem porządku grudniowych obrad sejmiku Podkarpacia była kwestia stanowiska Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie Patrona Województwa Podkarpackiego. O ustanowienie Błogosławionej Rodziny Ulmów patronami regionu wystąpiła RadaRuchów, Stowarzyszeń i Fundacji KatolickichDiecezji Rzeszowskiej.

Cieszymy się, że ta inicjatywa znalazła się jako element wieńczący rok, który jako sejmik województwa ogłosiliśmy rokiem Rodziny Ulmów i w którym przeżywaliśmy beatyfikację. Ważne jest to, że ta inicjatywa ma charakter obywatelski. Nasze stanowisko jest realną odpowiedzią na wyzwania dotyczące potrzeby utrwalenia duchowego bogactwa i społecznych konsekwencji związanych z beatyfikacją Rodziny Ulmów– powiedział marszałek Władysław Ortyl,prezentując stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie patrona województwa.    

Marszałek przypomniał historię Błogosławionej Rodziny Ulmów oraz harmonogram wydarzeń, które doprowadziły do samego aktu wyniesienia na ołtarze oraz przywołał sens postawy Ulmów.  

Ulmowie byli z jednej strony ludźmi głębokiej wiary, żyjącymi według chrześcijańskich zasad zapisanych na kartach Ewangelii. Z początkiem 2023 roku jako Radni Województwa podjęliśmy decyzję, że rok 2023 będzie Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi na Podkarpaciu. Chcieliśmy w ten sposób przygotować się do ich beatyfikacji. Ponadto poprzez organizację cyklu imprez ukazywaliśmy piękno i uniwersalność postawy Rodziny Ulmów. Z naszymi działaniami wyszliśmy poza teren Podkarpacia i naszej Ojczyzny, docierając m.in. do Rzymu i Brukseli. Ogrom pozytywnych reakcji bardzo nas zaskoczył i ucieszył, podobnie jak decyzja Sejmu RP, który ustanowił rok 2024 w całej Polsce „Rokiem Rodziny Ulmów” – mówił marszałek Władysław Ortyl. 

W stanowisku radni zawarli podziękowania: 

Jako Radni Województwa Podkarpackiego dziękujemy za wszelkie przejawy uznania, kultu i szacunku dla postawy Rodziny Ulmów. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, Błogosławieni Józef i Wiktoria Ulmowie z Dziećmi są w naszej opinii najlepszymi kandydatami do miana Świętych Patronów Województwa Podkarpackiego. Zwracamy się zatem do Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego z prośbą o wystąpienie do Stolicy Apostolskiej, aby Błogosławiona Rodzina Ulmów została uznana Patronami Województwa Podkarpackiego.

Życie i postawa Rodziny Ulmów wpisuje się w charakter naszego regionu. Województwo Podkarpackie to w zdecydowanej większości ludzie przywiązani do tradycyjnych wartości, a jednocześnie nie odwracający się od pozytywnie rozumianego postępu. Nie można również pominąć faktu stale rosnącego kultu Błogosławionej Rodziny Ulmów, który przejawia się przede wszystkim wzmożoną liczbą pielgrzymek do Markowej. Wymowna jest również duża liczba publikacji opisujących ich postawę, które powstały w ostatnim czasie, a także wiele wydarzeń dedykowanych Błogosławionym Samarytanom z Markowej oraz inicjatyw, którym patronują.

źr. UMWP

Reklama
Poprzedni artykułRadny z Przemyśla poszkodowany w wypadku drogowym
Następny artykułSilny wiatr w regionie. Jedna osoba ranna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!