Strona główna HISTORIA Podkarpacie pamięta o Powstaniu Warszawskim

Podkarpacie pamięta o Powstaniu Warszawskim [foto, video]

0

1 sierpnia minęło 78 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, niepodległościowego zrywu przeciw niemieckiemu okupantowi. Tragiczne w skutkach powstanie, zwane początkowo sierpniowym, pochłonęło ok. 150 tysięcy ofiar, z czego prawie 50 tysięcy zginęło w początkowej fazie działań- w czasie Rzezi Woli.

Mimo tragizmu, Polacy pamiętają o bohaterach okupowanej stolicy. 1 sierpnia przypominają ich bohaterstwo, odwagę i wiarę, jakiej dziś niekiedy brakuje młodemu pokoleniu. W całej Polsce odbyły się wczoraj wydarzenia upamiętniające zryw. Prócz oficjalnych wydarzeń, wielu Polaków zorganizowało oddolne społeczne, często spontaniczne akcje, mające na celu przypomnienie społeczeństwu o Powstaniu.

Takie akcje miały też miejsce w naszym województwie. Od północy na południe w wielu miastach i miasteczkach oraz wsiach zorganizowano oddolne uroczystości.

Wydarzenia, podczas których z białych i czerwonych zniczy ułożone symbol Polski Walczącej odbyły się m.in. w Rzeszowie, Dębicy, Łańcucie, Jarosławiu i Przemyślu. W Łańcucie zorganizowane je po raz ósmy, na oddolnej inicjatywie pojawili się burmistrz miasta i wicestarosta łańcucki, którzy również zapalili symboliczne znicze. W Rzeszowie kotwica „PW” powstała przy pomniku AK, tuż po uroczystościach oficjalnych. W Jarosławiu powstała wystawa związana z okresem II wojny, mieszkancy mogli zapoznać się z dziejami narodu w burzliwym okresie.

W Przemyslu na trasie 79. Tour de Pologne mieszkańcy przypomnieli o Powstaniu transparentem, jaki rozwiesili wśród kibiców kolarskich.

O Powstańcach pamiętali też kibice czołowych podkarpackich klubów piłki nożnej- w Rzeszowie przy okrągłej kładce w godzinę „W” kibice Resovii odpalili race, zatrzymali ruch drogowy i wywiesili transparent. Podobne wydarzenie miało miejsce po drugiej stronie Wisłoka, na al. Powstańców Warszawy, gdzie kibice Stali Rzeszów również wyszli o 17 na ulicę z racami i transparentem patriotycznym.

W Mielcu przy pomniku AK mieszkańcy złożyli kwiaty i znicze, w Leżajsku w godzinę „W” w niebo wypuszczono białe i czerwone balony.

Upamiętnienie PW w Mielcu

O bohaterach Powstania pamiętali też strażacy ochotnicy, który w wielu wioskach regionu o 17:00 włączyli syreny i w postawie zasadniczej minutą ciszy uczcili ich.

Poprzedni artykułPół tysiąca funkcjonariuszy na ćwiczeniach w Nowej Dębie [foto]
Następny artykułAckermann wygrywa w Sanoku. Kraksa przed metą [foto]
Izabela Pomykała Redaktor naczelna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj