Strona główna HISTORIA Płk Lis-Kula REGIObohaterem pociągów w regionie

Płk Lis-Kula REGIObohaterem pociągów w regionie

0
Reklama

Firma POLRegio zorganizowała plebiscyt z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zwycięzcą na Podkarpaciu został płk Leopold Lis-Kula, walczący w 1918 r. o niepodległość Polski. Jego imieniem zostanie nazwany jeden z pociągów regionalnych.

Celem akcji było pokazanie roli, jaką odegrały poszczególne postacie w odzyskaniu niepodległości oraz odbudowie państwa Polskiego po 1918 r. Chcieliśmy także uhonorować te osoby, które choć często doskonale znane są w lokalnych społecznościach, to jednak nie zawsze wiedza o ich bohaterskich czynach znana jest szerzej – mówi Krzysztof Zgorzelski, prezes Przewozów Regionalnych. – Nasze zaangażowanie wynika także stąd, że jako przewoźnik regionalny jesteśmy silnie związani ze społecznościami lokalnymi. Codziennie nasze pociągi dowożą do pracy czy szkoły ponad 220 tys. osób we wszystkich zakątkach kraju.

Reklama

Bohaterem w naszym regionie został płk Leopold Lis-Kula: żołnierz Wojska Polskiego, bohater walk o niepodległość. Urodzony w Kosinie k. Łańcuta, od młodzieńczych lat angażował się w działalność niepodległościową. Jako żołnierz Legionów Polskich, dowodząc różnymi formacjami, walczył w bitwach pod Krzywopłotami i Kostiuchnówką. Po kryzysie przysięgowym został zdegradowany i wysłany na front włoski. W 1918 roku został komendantem naczelnym Polskiej Organizacji Wojskowej na Ukrainie. W trakcie walk o granice, jako niezwykle zdolnemu i odważnemu dowódcy, Józef Piłsudski powierzał mu najtrudniejsze odcinki wojny ukraińsko-polskiej 1918-1919. W 1919 roku przeprowadził zwycięski atak na zajęty przez przeciwnika Torczyn, podczas którego został ciężko ranny i niedługo potem zmarł z upływu krwi, pochowany na rzeszowskim cmentarzu Pobitno.

źr. POLREgio 

Reklama
Poprzedni artykułZdrożeje piwo. Wszystko przez globalne ocieplenie
Następny artykułPrzemyśl: Włamywali się do samochodu. Zatrzymała ich policja