Strona główna POLITYKA PKW nie jest gotowa na wybory prezydenckie 10 maja

PKW nie jest gotowa na wybory prezydenckie 10 maja

0
Reklama

Szef Państwowej Komisji Wyborczej w rozmowie z „Rzeczpospolitą” stwierdził, że nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja.


Sylwester Marciniak, Szef Państwowej Komisji Wyborczej w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” ocenił obecną sytuację związaną z wyborami prezydenckimi, początkowo ustalonymi na 10 maja.
Ze względu na panującą epidemię koronawirusa wybory prezydenckie stoją pod wielką niewiadomą.
„Początkowo proces wyborczy przebiegał jak zwykle, działo się tak mniej więcej do 26 marca, to jest do upływu terminu zgłaszania do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów. Jednakże od czasu, gdy pandemia Covid-19 rozprzestrzeniła się na cały świat, pojawiły się nowe wyzwania”.W Polsce od 14 marca obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, od 20 marca stan epidemii. Sylwester Marciniak stwierdził: „Mając to na uwadze, już w dniu 27 marca PKW zwróciła się z apelem do wszystkich organów władzy i administracji publicznej oraz wszystkich komitetów wyborczych o konieczne współdziałanie w sprawach organizacji i przeprowadzenia wyborów, z uwzględnieniem zarówno zdrowia i życia wyborców, jak i dobra Rzeczypospolitej Polskiej. Zresztą tę prośbę ponowiliśmy 9 kwietnia. Niestety, nie spotkało się to z właściwym odzewem. Demokracja jest wartością naczelną, lecz powstaje pytanie, czy może być stawiana na równi ze zdrowiem i życiem obywateli. Zasadniczy dylemat jest następujący: czy przeprowadzać wybory – czy przekładać je w trakcie epidemii. Żadna z tych opcji nie została jednoznacznie przyjęta”.
Marciniak dodał: „w miarę szybko, bo 31 marca rozszerzono możliwość głosowania korespondencyjnego na osoby podlegające kwarantannie, a także te w wieku powyżej 60 lat. Jednakże już 17 kwietnia przy braku sprzeciwu Senatu przyjęto, że nie stosuje się przepisów kodeksu wyborczego między innymi w zakresie ustalania przez PKW wzoru karty do głosowania i zarządzania przez nią druku tych kart” .Senat RP 6 kwietnia otrzymał z Sejmu wzór ustawy o szczegółach związanych z wyborami powszechnymi na prezydenta RP. Do dziś jednak nie zajęto się pracami nad tą ustawą. Senat prawdopodobnie zajmie się nią 6 maja.
Szef PKW w odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości bezpiecznego przeprowadzenia wyborów stwierdził: „Sądzę, że z uwagi na powyższe uwarunkowania prawne i organizacyjne nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów 10 maja. Przy maksymalnej mobilizacji i współdziałaniu wszystkich, przy przyjęciu zasady zgoda buduje, a niezgoda rujnuje, i świadomości wyborców, iż każdy głos się liczy, można byłoby przeprowadzić wybory w terminie późniejszym„.
źr. rp.pl
 

Reklama
Poprzedni artykułKoronawirus na Podkarpaciu. Sześć nowych przypadków
Następny artykułObaj pili wino i trafili do szpitala. Jeden z nich zmarł