Strona główna WIADOMOŚCI Pierwsi uchodźcy z Ukrainy już w Przemyślu

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy już w Przemyślu [foto, video]

0
Reklama

Dworzec PKP w Przemyślu stał się punktem recepcyjnym dla uchodźców z Ukrainy, którzy uciekają ze swojego kraju. Przypomnijmy, w czwartek nad ranem Federacja Rosyjska wypowiedziała Ukrainie wojnę.

Do godziny 17:00 w Przemyślu celnicy na Dworcu PKP obsłużyli ok. 400 obywateli Ukrainy. Według informacji podanych przez sekretarza miasta Przemyśla Dariusza Łapę, trzyosobowa rodzina z Ukrainy znalazła się bez dachu nad głową. Miasto Przemyśl zapewni im schronienie i wszelką pomoc, jakiej będą wymagać.

Reklama

Pozostali przyjezdni wyruszyć mieli w dalszą podróż. Mają w Polsce rodziny, znajomych. Na Dworcu PKP mogli skorzystać z ciepłego posiłku, odpocząć na łóżkach polowych w oczekiwaniu na dalszy pociąg czy autobus.

Ze względu na dynamiczny rozwój sytuacji, miasto miało niewiele czasu na przygotowanie punktu. W stan gotowości postawiony został zespół Sztabu Kryzysowego, policja, straż miejska, wojsko oraz strażacy z PSP.

Maciej Szeremeta, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego w Przemyślu powiedział nam, że miasto nie posiada informacji ilu uciekinierów znajduje się w pociągach do Polski.

Ta pierwsza pomoc udzielana w punktach będzie dotyczyć wsparcia prawnego, zalegalizowania pobytu, udzielenie pomocy medycznej oraz zabezpieczenia pod względem spożywczym, sanitarnym i humanitarnym – mówiła Ewa Leniart.
Wojewoda podkreśliła, że prace związane utworzeniem oraz dalszym funkcjonowaniem punktów, zaangażowanie zostały służby takie jak Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Państwowa Straż Pożarna, Podkarpacka Policja, Polski Czerwony Krzyż oraz przedstawiciele samorządów.
Wojewoda dodała – że zgodnie z ich przeznaczeniem – punkty będą miały charakter pierwszego przyjęcia uchodźców.

Z punktów recepcyjnych, cudzoziemcy będą trafiać do województw gdzie odbędzie się ich zabezpieczenie pod względem czasowego pobytu. Dla Podkarpacia są to województwa: małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, świętokrzyskie i łódzkie.
Jak podkreśliła Ewa Leniart, wojewodowie z tych regionów są przygotowani i mają ustalone miejsca dla osób, które zwrócą się z prośbą o udzielenie im schronienia na terytorium Rzeczypospolitej.

Wszystkie przejścia na terenie województwa podkarpackiego funkcjonują normalnie – zapewnił komendant Bieszczadzkiego Oddziały Straży Granicznej gen. bryg. Andrzej Popko.

Komendant główny PSP na teren województwa podkarpackiego skierował dodatkowe siły i środki. To m.in. autobusy do dyslokacji uchodźców. Dodatkowe wsparcie stanowią kadeci ze szkoły aspirantów z Krakowa, już obecni w naszym regionie – powiedział komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Andrzej Babiec.

Policja zapewni bezpieczeństwo uchodźców, mieszkańców regionu oraz bezpieczeństwo na drogach. Komendant główny Policji skierował na Podkarpacie dodatkowe siły w postaci 270 funkcjonariuszy -zapewnił zastępca komendanta wojewódzkiego policji insp. Stanisław Sekuła.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!