Strona główna PRZEMYŚL Otwarto komorę dymową dla przemyskich strażaków

Otwarto komorę dymową dla przemyskich strażaków

0
Komora dymowa- fot. źr. przemysl.pl/Witold Wołczyk
Reklama

Strażacy już od pół roku ćwiczą i podnoszą swoje umiejętności w nowej komorze dymowej, która została zbudowana na terenie przemyskiej Państwowej Straży Pożarnej, jednak ze względu na ograniczenia pandemiczne dopiero 21 września możliwe było jej uroczyste i oficjalne otwarcie. W ten sposób przemyscy strażacy chcieli podziękować wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w ten bardzo ważny dla bezpieczeństwa funkcjonariuszy PSP projekt. 

Oddana do użytku komora powstała w ramach projektu pn. „Wspólna ochrona ludzi i środowiska poprzez utworzenie ukraińsko – polskiego systemu zapobiegania katastrofom i reagowania w Euroregionie Karpackim” współfinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Wartość inwestycji to ponad 2,5 mln złotych. Wśród wielu instytucji, które wsparły ten pomysł jest także Miasto Przemyśl.

Reklama

W uroczystym apelu, który odbył się na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej PSP, wzięło udział wielu znamienitych gości, m. in. parlamentarzyści: Anna Schmidt Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Zbigniew Chmielowiec Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków, Teresa Pamuła, Tadeusz Chrzan, a także Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Komendant Główny PSP Andrzej Bartkowiak i :Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP Andrzej Babiec. Przemyski samorząd reprezentowali Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Kamiński, Starostę Przemyskiego Wicestarosta Marek Kudła. 

– Ćwiczenia w tym symulatorze mają na celu wyrabianie nawyków, sprawdzenie oraz doskonalenie u ćwiczących umiejętności w zakresie technik pracy, w sprzęcie ochrony dróg oddechowych i ubraniach ochronnych, przy dużym obciążeniu psycho-fizycznym. Symulowane w komorze warunki przypominają te panujące podczas prawdziwego pożaru; brak widoczności, zadymienie, ograniczona przestrzeń, podwyższona temperatura, chaos, poruszanie się w nieznanym i skomplikowanym przestrzennym układzie komunikacji pionowej i poziomej, ciemność, płomienie. To wszystko powoduje dodatkowym poziom utrudnienia i ma istotny wpływ na przygotowanie strażaka do jego codziennych zadań – opisał krótko zalety korzystania z komory dymowej Komendant Miejski PSP w Przemyślu.

źr.przemysl.pl

Reklama
Poprzedni artykułRozpoczyna się rejestracja na przyjęcie trzeciej dawki szczepionki
Następny artykułZmodernizowane mosty w Głuchowie i Duńkowiczkach już gotowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj