Strona główna LUBACZÓW Oleszyce: W tym roku urodzaj na leśnych plantacjach nasion

Oleszyce: W tym roku urodzaj na leśnych plantacjach nasion

0
Reklama

Ten rok zapowiada się obficie jeśli chodzi o zbiór nasion drzew leśnych. W Nadleśnictwie Oleszyce w leśnictwie Kolonia obficie obrodziły dwie plantacje nasienne: świerka pospolitego tzw. tarnawskiego z terenu Nadleśnictwa Stuposiany (założona w 1999 r.) i jodły pospolitej pochodzeń bieszczadzkich (założona w 2000 r.).


Rekordowy urodzaj szykuje się na plantacji jodłowej, spodziewamy się ponad trzech ton szyszek –mówi Stanisław Zagrobelny, nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce. – To rewelacyjny wynik, lepszy niż w rekordowym dotąd 2015 roku. Z kolei na plantacji świerkowej rekordu nie będzie, ale ilość szyszek nas zadowala, bowiem ostatni zbiór miał tu miejsce w 2012 roku. Nawet na plantacji modrzewiowej, która została założona w ubiegłym roku już zawiązały się szyszki. Zbiór z plantacji ma tę dodatkową zaletę, że jest bezpieczny, bowiem nie trzeba się wspinać na 40-metrowe drzewa, a szyszki zbiera się po prostu z krótkiej drabiny.
Plantacje nasienne zakłada się wykorzystując fragmenty pędów pochodzących z tzw. drzew matecznych, czyli o znanym pochodzeniu i wysokiej jakości. Sadzonki powstają poprzez zaszczepienie na podkładkach fragmentów pędów pochodzących z drzew matecznych. Tym sposobem otrzymuje się drzewa, które są ich klonami i reprezentują wyłącznie pulę genetyczną danego okazu.
Na plantacjach nasiennych Nadleśnictwa Oleszyce jest reprezentowanych ponad 40 drzew matecznych w różnych powtórzeniach. Świerki i jodły posadzone w plantacji nasiennej blisko 20 lat temu mają genetyczny wiek ponad 100 lat. Drzewa zaczynają tu owocować już kilka lat od założenia plantacji, dzięki czemu dostępna jest baza nasion  o bardzo wysokiej jakości.
źr. RDLP Krosno 

Reklama