Strona główna KULTURA Oddano do użytku zrewitalizowany Ośrodek Garncarski w Medyni Głog.

Oddano do użytku zrewitalizowany Ośrodek Garncarski w Medyni Głog.

0
Reklama

Już jest gotowy! Jego celem jest promocja lokalnego dziedzictwa oraz rękodzieła. Kosztował 6 mln złotych, a jego realizacja była współfinansowana ze środków RPO WP. Mowa oczywiście o zrewitalizowanym Ośrodku Garncarskim w Medyni Głogowskiej, który właśnie został oddany do użytku. Podczas uroczystego otwarcia wyłoniono także laureatów II edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”, skierowanego do beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Samorząd województwa reprezentowała członek zarządu Anna Huk, która zwróciła uwagę na to, jak ważna jest promocja lokalnego dziedzictwa:

Reklama

Cieszę się, że ta ważna i potrzebna inwestycja doszła do skutku dzięki unijnym środkom. Tu na Podkarpaciu bardzo cenimy swoje dziedzictwo kulturowe, w które wpisuje się między innymi garncarstwo. Jestem przekonana, że rewitalizacja Ośrodka Garncarskiego w Medyni Głogowskiej pozwoli zwłaszcza młodym ludziom poznawać tajniki lokalnego rzemiosła, a tym samym uczyć ich szacunku do pracy naszych przodków – powiedział Anna Huk.

Rewitalizacja Ośrodka Garncarskiego w Medyni Głogowskiej zrealizowana została  w latach 2019-2021 w ramach projektu „Kompleksowa rewitalizacja na terenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego”. Projekt był współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz Gminy Czarna, a koszt inwestycji wyniósł 6 mln zł.

Inwestycja polegała na rozbudowie kompleksu Zagrody Garncarskiej znajdującej się w dawnym zagłębiu garncarskim w Medyni Głogowskiej. Obiekt wzbogacony został o trzy ceglane budynki, które wraz z budynkami drewnianymi z początku XX wieku tworzą teraz harmonijną całość.  Jest to architektoniczne połączenie tradycji ze współczesnością.

W ramach projektu wykonano trzy budynki – budynek ekspozycyjny, w którym utworzona została wystawa stała dotycząca lokalnego dziedzictwa; budynek warsztatowy, w którym prowadzone będą zajęcia i szkolenia dla mieszkańców i turystów oraz budynek informacyjny, w którym będzie się  znajdować informacja dla mieszkańców i turystów, a także sklep z rzemiosłem. Ponadto wybudowano dwa piece garncarskie oraz zrewitalizowano drogę gminną – ulicę garncarska im. Władysławy Prucnal, na której utworzono deptak, siedziska, oświetlenie i tabliczki informacyjne.

Podczas otwarcia, w Ośrodku Garncarskim miała miejsce uroczysta gala, która wyłoniła laureatów II edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”, skierowanego do beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. W ramach konkursu, którego organizatorem jest urząd marszałkowski, kapituła nominowała 25 projektów po 5 w każdej kategorii konkursowej. W lipcu i sierpniu odbyły się wizyty u nominowanych, których celem było zebranie materiału fotoreporterskiego i przygotowanie raportu. Dzięki zebranym informacjom Kapituła wybrała ostatecznie 5 laureatów. Swojego „Mistrza zmian” wybrali również internauci.

„Mistrzem Zmian” W kategorii: Inteligentny Region została firma Vianat Sp. z o.o. za projekt „Żywność dla przyszłości – innowacje w zgodzie z Naturą”. „Mistrzem Zmian” w kategorii: Zielony region został Tarnobrzeg za projekt „Rozbudowa infrastruktury Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu”. „Mistrzem Zmian” w kategorii: Kreatywny region został Mielec za projekt „Poszerzenie i wzbogacenie oferty kulturalnej dla mieszkańców MOF Mielec poprzez rozbudowę i modernizację Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu”.

Dziękuję bardzo za to wyróżnienie, Cieszę się, że mogę razem z mieszkańcami Mielca cieszyć się tą inwestycją. Zmodernizowana biblioteka charakteryzuje się przestronnością oraz uniewersalnością. Będzie bryłą ponadczasową. – mówił o projekcie prezydent miasta Mielec Jacek Wiśniewski.

„Mistrzem Zmian” w kategorii: Przyjazny region został Rudnik nad Sanem za projekt „Zwiększenie dostępności do edukacji przedszkolnej na terenie gminy i miasta Rudnik nad Sanem – budowa kompleksu żłobkowo-przedszkolnego – etap I”. „Mistrzem Zmian” w kategorii: Bezpieczny Region została firma SoftSystem Sp. z o.o. za projekt „Prace B+R nad opracowaniem ekspertowego systemu do analizy danych pozyskanych z tkanek raka piersi metodą obrazowania przy użyciu magnetycznego rezonansu jądrowego”. „Mistrzem Zmian” w głosowaniu internetowym został projekt: „Poprawa infrastruktury dydaktycznej w gminie Radomyśl Wielki” zrealizowany Radomyśl Wielki. Internauci oddali na niego: 7230 głosów.

Słowo do laureatów konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie Zmiany” skierował Christopher Todd, przedstawiciel Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za politykę regionalną i miejską w Polsce:

W imieniu Komisji Europejskiej gratuluję wszystkim laureatom konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie Zmiany”! Te mistrzowskie projekty, pokazują przedsiębiorczość i pasję beneficjentów, którzy przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej realizują ambitne plany jednocześnie zmieniając rzeczywistość na lepsze. Fundusze europejskie oferują mieszkańcom oraz przedsiębiorcom Podkarpacia lepsze możliwości rozwoju i poprawę jakości życia – napisał w liście.

źr. podkarpackie.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!