Strona główna WIADOMOŚCI Nuta ma nosa i do papierosów, i do waluty

Nuta ma nosa i do papierosów, i do waluty

0
Reklama

Nuta jest wyjątkowa, bo ma nosa nie tylko do papierosów, ale i waluty. Od trzech miesięcy pracuje z funkcjonariuszami Służby Celno- Skarbowej (KAS) na podkarpackim odcinku polsko- ukraińskiej granicy.

W strukturach Służby Celno- Skarbowej w woj. podkarpackim pracuje 22 psy wyszkolone do wykrywania papierosów i tytoniu oraz środków odurzających. Do tego grona dołączyła niedawno dwuletnia Nuta.

Reklama

Czarna labradorka Nuta jest psem dualnym, co oznacza, że wyszkolona została do wyszukiwania  towarów o różnych zapachach. Jednym z nich jest tytoń, a drugim waluta. Jest jednym z kilku psów Służby Celno- Skarbowej w całym kraju, który wyszkolony został w takim zakresie.

To także jedyny pies dualny, wyszkolony do wyszukiwania towarów o różnych zapachach, wspomagający działania kontrolne funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w woj. podkarpackim. Do tej pory pracujące tu psy specjalizowały się w wykrywaniu towarów o jednym zapachu: wyrobów tytoniowych bądź narkotyków.

W 2017 r. psy wspierające działania kontrolne funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego, specjalizujące się w wyszukiwaniu wyrobów tytoniowych, przyczyniły się do wykrycia 8,6 mln szt. papierosów oraz 180 kg tytoniu.

 

Reklama
Poprzedni artykułMedyka: Kontrabanda ukryta w tunelach wentylacyjnych
Następny artykułIMGW ostrzega: Upał da się dziś we znaki