Strona główna WIADOMOŚCI Nowe ambulanse i sprzęt dla pogotowia ratunkowego na Podkarpaciu

Nowe ambulanse i sprzęt dla pogotowia ratunkowego na Podkarpaciu

0
Reklama

Do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie oraz Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie trafią nowe ambulanse wraz wyposażeniem medycznym oraz agregaty prądotwórcze.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że z budżetu państwa przeznaczono 900 tys. zł na dofinansowanie zakupów inwestycyjnych związanych z działalnością zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa podkarpackiego.

Reklama

W ramach tych środków przekazano kwotę 600 tys. zł dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie oraz dla Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie (po 300 tys. zł) z przeznaczeniem na zakup 2 ambulansów, wyposażenia medycznego i agregatów prądotwórczych (pozwalających na zapewnienie ciągłej gotowości ZRM do udzielania świadczeń pomimo braku dostępności zasilania), natomiast 3 pozostałych dysponentów ZRM (Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku) otrzymało po 100 tys. zł na zakup wyposażenia medycznego i agregatów prądotwórczych.

Udało się również  zakupić m.in. 2 respiratory oraz 22 agregaty prądotwórcze o mocy od 4 KW do 7,5 KW, które pozwolą na zabezpieczenie miejsc stacjonowania karetek w energię elektryczną w sytuacji braku dostępności zasilania w energię elektryczną – zapewniając działanie systemu teleinformatycznego w ramach ogólnokrajowego Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM) oraz działanie łączności radiowej.

Już podczas ostatniego ataku zimy, w trakcie którego uszkodzeniu uległo wiele odcinków sieci energetycznej, opisywane agregaty wykorzystywane były w obszarze bieszczadzkim (Cisna, Olszanica), umożliwiając przyjmowanie zleceń wyjazdu oraz odpowiednie podtrzymanie działania aparatury medycznej w ambulansach.

– Dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu wymaga nieustannych nakładów na funkcjonujący w naszym województwie system ratownictwa medycznego. W zeszłym roku w podkarpackim rejonie operacyjnym zespoły ratownictwa medycznego zrealizowały ok. 149 tys. wyjazdów, przewożąc do szpitali ok. 91 tys. pacjentów. Doposażenie funkcjonujących zespołów jest niezwykle istotne. W  ubiegłym roku, z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, ponad 7 mln zł zostało przeznaczone na wydatki inwestycyjne, w tym m.in. na zakup nowych ambulansów – powiedziała wojewoda.

Ponadto we wszystkich ambulansach zostanie wymieniony sprzęt teleinformatyczny, w tym tablety. Modernizacja wyposażenia ambulansów w tym zakresie rozpocznie się już w tym tygodniu, a jest konieczna w celu zachowania stabilnej pracy i łączności pomiędzy dyspozytornią medyczną a zespołami ratownictwa medycznego.

– To wszystko z myślą o bezpieczeństwie pacjentów w naszym regionie – podkreśliła wojewoda.

Ewa Leniart dodała, że od 2016 r. na wyposażenie zespołów ratownictwa medycznego zostało przeznaczone z budżetu państwa ponad 23 mln zł, co dało możliwość zakupienia 62 ambulansów oraz wyposażenia takiego jak m.in. defibrylatory, respiratory i urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej.

W konferencji prasowej wzięła udział poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, która zaznaczyła, że rząd mocno skupia się na ochronie zdrowia, planując zwiększyć wydatki na ten obszar do 7 proc. PKB.

– Zakupione ambulanse, doposażenie w specjalistyczny sprzęt to ważne inwestycje w bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców na przestrzeni ostatnich lat – mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

Głos zabrał również dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie Andrzej Kwiatkowski.

– W imieniu ratowników, lekarzy, pielęgniarek bardzo dziękujemy za sukcesywne wsparcie systemu państwowego ratownictwa medycznego na terenie województwa podkarpackiego – powiedział.

Poprzedni artykułPodał się za amerykańskiego żołnierza. 50-latka straciła 100 tys. zł
Następny artykułŚmiertelne zatrucie czadem. Nie żyje 78-latka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!