Strona główna PRZEMYŚL Noc Świętojańska w Arboretum w Bolestraszycach

Noc Świętojańska w Arboretum w Bolestraszycach [foto]

0
Reklama

Minionej nocy w Arboretum w Bolestraszycach można było przenieść się w czasie do minionych wieków, kiedy to noce świętojanskie były bardzo popularne.

Noc Świętojańska obchodzona jest zawsze w wigilię Świętego Jana i jest to obyczaj chrześcijański, który wywodzi się z pogańskiego święta Nocy Kupały. W kulturze ludowej był to czas magiczny, gdzie nie obowiązywały tradycyjne, surowe zakazy moralne. Magia w tym czasie dotyczyła również roślin.

Reklama

Z Nocą Kupały związany jest szereg czynności i obrzędów, takich jak zbieranie ziół i kwiatów i ozdabianie nimi ludzi, zwierząt i domów, wchodzenie do wody, kąpanie się, oblewanie wodą, posyłanie wianków na wodzie, rozpalanie ognisk, tańce, śpiewy, skoki przez ogień, polowanie na czarownice i odstraszanie ich. Wierzono także że tego dnia słońce gra i dzieją się inne cuda natury. Świętowanie odbywało się w pobliżu wody, na wzgórzach. Uczestniczyli w nich młodzi mężczyźni i kobiety.

Wczoraj w Bolestraszycach w ramach Nocy Świętojańskiej najpierw można było obejrzeć pokazy astronomiczne w planetarium, a kolejno przy stawie odbył się pokaz widowisko w wykonaniu Zespołu Artystycznego z Bolestraszyc:

Poprzedni artykułPociąg relacji Zagórz – Medzilaborce uderzył w drzewo [foto]
Następny artykułKupieckie rozgrywki na Dzielnicach – propozycja na wakacje w Jarosławiu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!