Strona główna WIADOMOŚCI Nielegalne farmaceutyki na granicy

Nielegalne farmaceutyki na granicy

0
Reklama

Funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt sterydów anaboliczno-androgennych oraz tabletek z ekstraktem z pławikonika japońskiego. W trakcie kontroli na kierunku przywozowym, ujawniono łącznie 144 ampułki i 5 000 tabletek ze środkami farmakologicznymi.

Na przejściu granicznym w Krościenku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili próbę przemytu farmaceutyków. Przewożone nielegalnie preparaty, ukryte był pod kołem zapasowym w kabinie pojazdu dostawczego. Ujawniona kontrabanda to łącznie 144 ampułki po 10 ml oraz 4 400 sztuk tabletek w blistrach. Zawierają one, zgodnie z informacjami umieszczonymi na opakowaniach, niebezpieczne dla zdrowia sterydy anaboliczno-androgenne.

Reklama

Z kolei na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zapobiegli próbie nielegalnego przewozu 600 tabletek preparatów farmaceutycznych. Zarekwirowane opakowania zawierały informacje, że w składzie preparatu znajduje się ekstrakt z pławikonika japońskiego, który należy do gatunków zagrożonych wyginięciem i jest objęty ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Podróżny, który przewoził je w bagażu podręcznym zeznał, że zakupił tabletki w aptece, w celach leczniczych.

Oba ujawnienia zostały dokonane w trakcie kontroli prowadzonych na kierunku przywozowym, a nielegalnie przewożone preparaty farmaceutyczne zostały zatrzymane.

Niebezpieczne preparaty farmaceutyczne

Obrót lekami i substancjami farmaceutycznymi bez wymaganych zezwoleń jest zakazany. Osobom wprowadzającym do obrotu produkty lecznicze bez pozwolenia grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Nielegalne preparaty medyczne zawierać mogą również substancje pozyskiwane z roślin lub zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw.

Stosowanie produktów leczniczych niewiadomego pochodzenia może być również szkodliwe dla zdrowia. Leki takie, są często są przechowywane i transportowane w nieodpowiednich warunkach.  Ponadto nigdy nie ma pewności, co rzeczywistej zawartości substancji czynnych w składzie takich preparatów, a tym samym trudno przewidzieć, jakie będą skutki ich stosowania.

Reklama
Poprzedni artykułUwaga przed fałszywymi e-mailami o zwrocie nadpłaconego podatku za 2022 r.
Następny artykułMożna zwiedzać wystawę „Narodowcy z Rzeszowszczyzny – ofiary dwóch totalitaryzmów”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!