Strona główna BIESZCZADY Niedźwiadek spacerował po wsi. Mamy nagranie

Niedźwiadek spacerował po wsi. Mamy nagranie [video]

0
Reklama

Dostaliśmy nagranie od mieszkańca Wołkowyi, na którym widać niedźwiedzia, spacerującego po drodze we wsi. Mieszkańcy wsi nieco są zamartwieni, ponieważ niedźwiedzie, będące dużymi drapieżnikami, mogą wyrządzić sporo szkód.

W minionych latach niedźwiedzie widziane były w Sanoku, Lesku i okolicznych wioskach.

Reklama

Wczoraj wieczorem pan Rafał wysłał nam nagranie, na którym widzimy wesoło hasającego misia.

Filmiki nagrano ze Starej Poczty w Wołkowyi – podał pan Rafał.

Niedźwiedź pojawiał się na tych terenach w minionych latach. Wówczas mieszkańcy mówili wręcz o terroryzowaniu mieszkańców przez misia. Pojawiał się blisko zabudowań, przyglądał jeżdżącym samochodom.

Mieszkańcy Wołkowyi byli ostrzegani przed pojawianiem się drapieżnika. Wydano instrukcje jak zachować się na wypadek bliskiego spotkania z niedźwiedziem.

Jeden z mieszkańców wsi czuje obawy, gdyż jakiś czas temu w okolicy Baligrodu, doszło do ataku niedźwiedzia na kobietę szukającą w lesie poroża jeleni. Nasz rozmówca zastanawia się, czy niedźwiedzie, teoretycznie przyzwyczajone do obecności człowieka, nie zaatakują człowieka. Wołkowyjanie obawiają się o swoje dzieci, wracające ze szkoły.

Jak zachować się spotykając niedźwiedzia?

kiedy już dojdzie do spotkania z niedźwiedziem:

– Zachowaj spokój i nie panikuj.

– Nie zbliżaj się do niedźwiedzia.

– Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy twojej obecności, wycofaj się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. Obserwuj go i nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku.

– Jeśli spotkasz młodego ciekawskiego niedźwiedzia, pamiętaj, że jego matka prawdopodobne jest w pobliżu. Zawróć i opuść miejsce drogą, którą przyszedłeś.

– Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji).

Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma – zwiększ dystans wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi. Być może tylko tego oczekuje.

– Jeżeli zwierzę zostało sprowokowane, przypuszczalnie jest to samica z młodymi, bądź niedźwiedź w pobliżu padliny. Zapewne nie zdążył skryć się w bezpiecznym miejscu, bo pojawiłeś się nagle lub obudziłeś go z zimowego snu. Rozdrażniony niedźwiedź może zaatakować, jednak zwykle jest to pozorowany atak. Powinieneś jak najszybciej zasygnalizować mu swoje pokojowe intencje. Mów głośno, nie rób żadnych gwałtownych gestów. Opuść miejsce spokojnie, nigdy nie biegnij! Szarżujący niedźwiedź często chce tylko przestraszyć intruza, wycofa się zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu. Fizyczne ataki są rzadkością.

– Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot (plecak, kurtkę, coś znacznego).

– W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż ręce na szyi i chroń głowę – przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Przylegając brzuchem do ziemi lub przyjmując pozycję embrionalną, ochronisz narządy wewnętrzne. Udawaj, że jesteś martwy. Zachowuj się biernie jak to tylko możliwe, dzięki temu będziesz wyglądał mniej groźnie. Gdy niedźwiedź uzna, że nie jesteś dla niego żadnym zagrożeniem, odejdzie. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali się definitywnie.

Reklama
Poprzedni artykułCo tam się stało? Zwłoki mężczyzny znaleziono w stawie
Następny artykułSejmik Podkarpacia w obronie czci św. Jana Pawła II

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj